Ptačí chřipka v Česku: v Letkovicích veterináři utratili 19 ptáků, dalších 1100 usmrtí v pátek

Likvidace chovů kvůli ptačí chřipce

Veterináři za pomoci hasičů ve čtvrtek večer vybili malochov v Letkovicích. Testy u dvou ptáků prokázaly ptačí chřipku. Kvůli ní budou platit bezpečnostní opatření v okolí postižených chovů na Moravě minimálně měsíc.

Krajská veterinární správa plánuje v pátek utratit kvůli ptačí chřipce 1100 kusů drůbeže z okolí Ivančic a Moravského Krumlova. Poškození chovatelé mají právo žádat náhradu.

Pomáhají jim také profesionální hasiči. „Zasahujeme tak, jako bychom zasahovali u nebezpečné látky. To znamená, naši hasiči musí být oblečení do protichemických oděvů, používají masky s filtrem tak, aby se nekontaminovali, na daném místě po ukončení provedou dekontaminaci použitého materiálu a osob,“ řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Čtěte také

Bezpečnostní opatření budou platit minimálně měsíc. Týká se to také bezpečnostních pásem vytyčených kolem míst nákazy. Za porušení pravidel hrozí chovatelům pokuta až dva miliony korun.

Lidé v ochranném pásmu nesmí přemisťovat drůbež a musí hlásit každého uhynulého ptáka. „Máme hlášeno spoustu úhynů. Ne ve všech případech se může jednat o aviární influenzu. Sbíráme je a budeme je posílat do Prahy. Běžně ptáci hynou z různých jiných příčin, to znamená, že nepočítám, že by všude byla nalezena aviární influenza,“ vysvětluje Ivan Přikryl z Krajské veterinární správy.

Vybíjení chovů podle něj zatím nekončí. „V těch pásmech, ať je to to tříkilometrové, nebo desetikilometrové, jsou drobnochovy, které nikde nejsou registrované. Bude tam probíhat sčítání dům od domu, budeme se ptát, jestli mají drůbež nebo ostatní ptáky chované v zajetí, to znamená třeba exoty, zavřené v krytých voliérách,“ dodává. Podle toho se pak veterinární správa dále rozhodne, které chovy bude potřeba zrušit.