Propojení generací. Mendelova univerzita odstartovala projekt společného vzdělávání dětí a seniorů
První společnou výuku mají za sebou senioři a jejich vnoučata, kteří se zapojili do nového projektu Mendelovy univerzity v Brně. Cílem takzvané Mezigenerační univerzity je vytvořit prostor, ve kterém by prarodiče mohli s dětmi aktivně trávit volný čas.
Za nápadem vytvořit místo pro společné vzdělávání dětí a seniorů stojí vedoucí univerzity třetího věku Lenka Kamanová.
„Pro seniora je někdy hodně těžké nabídnout vnoučatům smysluplné trávení volného času. Často dostávají na hlídání vnoučata, ale nechtějí, aby trávila čas tím, že se třeba dívají na televizi nebo do mobilu. A toto je třeba jedna z možností, senioři nemusí řešit, co jím nabídnou, ale vezmou je sem k nám na mezigenerační program.“
Celkem se do projektu zapojilo 40 lidí. Mezi nimi Ludmila Boháčková s vnukem Martinem, které čekal workshop, kde se zabývali výrobou vlastní bylinné směsi na nachlazení. „Už asi potřetí jsem na univerzitě třetího věku a uvítala jsem právě ten kontakt mezi mou generací a vnoučaty.“
„Důležitý aspekt je i to, aby to bylo vzdělávací, aby se něco dozvěděli, něco si odnesli. Mendelova univerzita k tomu dává výbornou příležitost, protože máme spoustu prostor, které můžeme navštívit – školní lesní podnik Křtiny, masny nebo taky zemědělský podnik v Žabčicích,“ doplňuje autorka projektu. „Kapacita se zaplnila celkem rychle. Během tří až čtyř týdnů jsme měli plno. Už teď přemýšlíme o rozšiřování a dalších tématech,“ uzavírá Kamanová.
Zatím v Česku existují dvě mezigenerační univerzity, vedle Brna projekt funguje ještě v Praze.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka