Přišly z Ameriky a jsou u nás jako doma. Kdo by nemiloval brambory

Brambory přišly z Ameriky do Evropy v 16. století, ale u nás zdomácněly až mnohem později, zato pořádně. Říkalo se jim zemáky a díky nim se u nás objevila celá řada rozmanitých jídel.

Staré brambory vložte při vaření do studené vody, nové do horké. Budou chutnější, když do vody přidáte lžičku octa. Když přidáte kousek tuku, nerozpadnou se a rychleji uvaří. Také přidáním trochy prášku do pečiva vaření urychlíte.

Nové brambory oškrábeme snadněji ve slané vodě. Brambory na salát vařte ve vodě s trochou octa. Neztmavnou a nerozvaří se.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.