Pověst z Babic nad Svitavou: O pokladu pánů z Křížů

19. leden 2015

Po krátké přestávce se dneškem Český rozhlas Brno opět vrací k tomu, že každý všední den věnuje zvýšenou pozornost jednomu zajímavému moravskému město nebo vesnici. Dnes padla volba na Babice nad Svitavou. Tam kdysi stávala zemanská tvrz, ke které se váže zajímavá pověst.

Se zmíněnou tvrzí, neboli hrádkem, se to má tak. Ví se, že se tato stavba nacházela za domem s číslem popisným 3. Byla ale pobořena a stavební materiál zužitkovali místní na kostel i další nové domy. O stavitelích tvrze toho ale moc nevíme, první trochu významná zmínka se objevila až ve staré listině na Novohradském panství z roku 1486, kde je mezi jinými osobami uvedeno „slovutný a věrohodný muž Kříž z Babic". A právě rod Křížů hraje důležitou roli v pověsti, která se traduje už nejméně sto let.

Podle ní v jedné chodbě pod bývalým hrádkem leží právě poklad pánů z Křížů. Ale nejde o ledajaký poklad. Má prý podobu devíti zlatých kuželek a zlaté koule. A někde poblíž je prý navíc schovaný sud vína, které je tak staré a scvrklé, že až ho někdo najde, bude ho muset sekat širočinou. Tolik pověst. Prokázaný fakt naopak je, že se v roce 1940 v místě někdejšího hrádku podařilo náhodou vyorat bronzový pečetní prsten. Na plošce prstenu je vyryta kresba ve tvaru kříže, zřejmě znak Křížů z Babic.

autor: hon
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.