Podzemním bludištěm atomového krytu 10-Z v Brně budou návštěvníky provázet nevidomí průvodci

V labyrintu chodeb a desítek místností pod brněnským Špilberkem se snadno ztratí každý. Bloudění už tak nějak patří k zážitku při prohlídkách atomového krytu 10-Z. Jeho provozovatelé tuhle výzvu pro návštěvníky od května ještě umocnili. Zájemci se totiž můžou do bludiště nově vydat s nevidomými průvodci.

„Teď budeme procházet tím ‚esovitým‘ zakřivením. Mějte prosím oči otevřené jako já. Jsou tady různé nerovnosti, zvýšené prahy. Pro vás, co máte vyšší postavu, jsou ty průchody trochu nižší,“ říká 55letý Petr Svoboda, který se neomylně proplétá spletencem úzkých chodeb.

Protiletecký kryt 10-z pod brněnským Špilberkem

„Tady mám takovou pomůcku, že když jedu holí po zdi, tak si cinknu. Akorát tu máme meluzínu, je tu určitě velký vítr,“ říká Svoboda u těžkých dveří, za kterými vedou schody směrem k vyšším patrům. Chodit správně celou trasou se i s druhým nevidomým kolegou učil dva měsíce. „Učili nás to kolegové a poslouchali jsme jejich výklad o historii bunkru, který teď vyprávíme my. Sice občas se stane, že do něčeho vrazíme, ale to patří k našemu životu.“

Při učení nachodili v chodbách kilometry. „Je tady 600 metrů chodeb a my jsme chodívali zhruba čtyři hodiny denně. Teď to mám dobře zmapované a vím přesně, kde se nacházím a dokážu tu prohlídku udělat i obráceně v opačném směru,“ vysvětluje Svoboda.

Protiletecký kryt 10-z pod brněnským Špilberkem

S nadšencem do vojenské historie Petrem Svobodou chodí ještě druhý – vidoucí – průvodce, který pomáhá třeba otevírat zakódované dveře. Dnes je to vedoucí expozice Michal Pytela: „Vždycky, když mají kolegové prohlídku, tak jim předám někoho, o kom vím, že se nemusím bát. Protože Petr a jeho kolega nevidí, tak nevědí, co návštěvníci dělají, a mohli by se případně i ztratit nebo zatoulat.“

Pro Petra Svobodu jde o první zaměstnání po letech hledání. Jako nevidomý měl problém sehnat stálou práci. Místo mu nabídnul historik Pavel Paleček, který se o zpřístupnění krytu zasloužil. „Protože bunkr vybudovali nacisté, kteří perzekuovali tuto skupinu obyvatel, která měla vrozené a jiné vady, tak bylo samo sebou, že je sem pozveme.“

V krytu 10-Z pracuje přes padesát handicapovaných lidí. Od května se v něm budou střídat dva nevidomí průvodci. V práci budou každý den. Na některé z jejich prohlídek se zájemci můžou dopředu objednat.

autor: Tomáš Kremr
Spustit audio