Odpouštění vody z přehrad, chystání pytlů s pískem, rušení akcí. Jihomoravský kraj se připravuje na riziko povodní
Meteorologové varují před vydatnými srážkami, které můžou v dalších dnech způsobit povodně hlavně na Moravě a v části Čech. Vodohospodáři vypouští vodu z nádrží, aby se zvýšila jejich kapacita. Někde chystají pytle s pískem, jinde připravují nouzového ubytování. Zemědělci se snaží na poslední chvíli zachránit některé plodiny. Kromě toho organizátoři postupně ruší venkovní akce.
Základní a mateřská škola ve Velké nad Veličkou je připravená na to, aby tam mohlo přespat a najíst se až 600 lidí. Místní řeka Velička totiž během roku dosáhne povodňových stupňů několikrát. Vedení obce nechalo zkontrolovat techniku i pytle s pískem a další si rezervovalo.
Hasiči nachystali asi 5 tisíc pytlů, které mají zabránit vylití řeky Svratky z koryta v Brně v ulici Poříčí. Tam dělníci staví protipovodňová opatření, takže domy v lokalitě teď nechrání před povodní prakticky nic.
Jak se na situaci připravují vodohospodáři?
Povodí Moravy postupně odpouští vodu z klíčových nádrží. Na jižní Moravě začalo nádrží Vranov, ale vzápětí přibyly třeba i Brněnská přehrada nebo nádrže Boskovice a Letovice. Jenom klíčové nádrže Vranov a Vír můžou pojmout až 55 milionů kubíků povodňové vody. Dnes vodohospodáři rozšiřují opatření i na Novomlýnské nádrže. Zároveň je Povodí Moravy podle mluvčího Petra Chmelaře připravené operativně reagovat: „Sledujeme, jakým způsobem se vyvíjejí srážky, kde přesně spadají, protože to ani podle předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu není zcela jasné. Naši dispečeři vyhodnocují situaci a manipulují na vodních dílech.“
Čtěte také
Ve čtvrtek a v pátek ale povodí neočekává dramatické zhoršení situace, připravuje se hlavně na víkend. Alarmující předpověď počasí bude řešit také Povodňová komise Jihomoravského kraje.
Počasí ohrožuje taky venkovní akce. Zítra má začít ve Znojmě historické vinobraní, jedna z největších podzimních událostí. Nezrušili to organizátoři?
Ve Znojmě nebude o víkendu tradiční historické vinobraní. Organizátoři ho zrušili kvůli výstraze meteorologů před extrémními srážkami a povodněmi. Očekávali přitom až 80 tisíc návštěvníků.
Se špatnou vyhlídkou počasí (k dešti se má přidat ještě i silný vítr) se museli vypořádat také další pořadatelé akcí. Neuskuteční se tak třeba oslavy stého výročí letiště Medlánky v Brně nebo třídenní festival ČEZ fest v Hodoníně. Tradiční Hrnčířský jarmark, který měl být v sobotu a v neděli v Kunštátě, přesunuli organizátoři na první říjnový víkend. Přesouvají se i víkendové Historické slavnosti v Oslavanech, a to o týden.
Situace je teď náročná i pro spoustu zemědělců. Jak jsou na tom vinaři, kteří teď mají vrchol sezóny?
Snaží se sehnat každou volnou sílu a dostat z vinic tolik hroznů, kolik zvládnou. Déšť jim uškodí – kvůli vodě ztratí na sladkosti, hrozí, že shnijí. Na svých sociálních sítích tak hledají výpomoc při vinobraní. A nemluvím jenom o velkých vinařstvích. V problémech jsou i menší vinaři jako Aleš Winkler ze Šakvic, který má na svých vinicích přes 400 keřů révy.
„Rozhodně všechno sklizeno není, protože na to máme většinou víkendy a děláme to ručně, nemáme na to kombajny. Snažíme se to teď hlavně sklidit pod střechu, ale bohužel v takovém časovém presu, který teď máme… Během sucha, které nám to všechno zrychlilo, tak se nám zkrátilo vinobraní,“ popisuje.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
USA podepsaly memorandum s Koreou o spolupráci v jádru. Mohl by se tak posunout spor o Dukovany
-
ONLINE: Na východě USA začaly volby. Washingtonské podniky barikádují výlohy kvůli obavám z nepokojů
-
Jak se posunout v inovacích? Třeba víc platit za patenty než za vědecké články, říká šéf ABB Lukáš
-
ONLINE: Severokorejci poprvé zasáhli do války. Ukrajinci bojovali proti vojákům KLDR, řekl ministr