O tom, zda bude Obora Soutok novou chráněnou krajinnou oblastí, stále není jasno
Bude mít jižní Morava po Moravském krasu, Bílých Karpatech a Pálavě další chráněnou krajinnou oblast? Stane se její součástí Obora Soutok, která patří k největším u nás?
To jsou otázky, na které hledají odpovědi ochránci přírody, lesníci a zástupci obcí. Výsledek je zatím nejistý.
Hlavní argumenty
Soutok Moravy a Dyje je především unikátním krajinným komplexem, který u nás nemá obdoby. Jsou to hlavně lužní lesy protkané sítí slepých ramen a tůní. Žije tam velké množství ohrožených druhů, jak rostlin, tak živočichů. Postupně ale mizí, i krajina se mění. Některé staré stromy, zejména duby, chřadnou. Ať už kvůli suchu, úbytku vody nebo zemědělské aktivitě. A to jsou i hlavní důvody, proč chtějí ochránci přírody zvýšit ochranu celého území.
Pokračuje ředitel Agentury Ochrany přírody a krajiny František Pelc. „Pro běžného občana by se nezměnilo vůbec nic.“ Případný vznik CHKO by člověka nijak neomezil, například v pohybu při sběru hub a podobně. „Tady je to mimořádně zajímavé a cenné (jako například v Brdech) v tom, že v potenciálním záměru nejsou začleněna sídla. Konflikt s případnými stavebními činnostmi by nebyl buď žádný, nebo jen minimální.“
Pro a proti
Starostové dotčených obcí reagují zatím jen velmi rezervovaně a nejednotně, bojí se říci razantní ano nebo ne. Zjišťují si více informací a také hlavní klady a zápory případného vzniku nové CHKO.
„Celé to území je součástí evropsky významné lokality, podle toho je s tím potřeba dále nakládat. Režim ochrany je podle názorů odborníků nedostatečný,“ komentoval situaci místostarosta Břeclavi Jakub Matuška.
Lesníci se ale obávají, že by velkoplošná ochrana, tedy v tomto případě CHKO, byla pro přírodu rizikem a také by ohrozila ekonomiku lesního hospodaření. Vysvětluje mluvčí Lesů České republiky Martin Zajíček. „Lesy České republiky se řídí vládním usnesením z roku 2013, která říká, že oblast soutoku má být ochráněna maloplošnými chráněnými územími.“ To jsou například přírodní rezervace nebo přírodní památky.
Rozhodnutí v nedohlednu
Kdy se rozhodne o tom, zda bude mít jižní Morava další Chráněnou krajinnou oblast, není vůbec jisté. Konečné slovo bude mít Ministerstvo životního prostředí, ale František Pelc z Agentury ochrany přírody a krajiny jasně deklaroval, že pokud starostové a další dotčené instituce budou proti, nikdo nic násilím vyhlašovat nebude. Jednání tak pravděpodobně budou pokračovat.
Související
-
Povodí Moravy vypouští do vysychající lesní lokality Soutok u Lanžhota vodu z novomlýnských nádrží
Dvojnásobné množství vody teče od dnešního rána hrází Novomlýnských nádrží na Břeclavsku. Vodohospodáři zvýšili průtok kvůli zavlažování obory Soutok poblíž Lanžhota.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Na Slovensku přetrvává fenomén skrytého voliče. Lidé se k volbě Ficova Smeru často nechtěli přiznat
-
‚Připravujeme se na budoucí válku.‘ Analytička o tom, proč armáda potřebuje supermoderní F-35
-
Nejméně 21 lidí zemřelo při nehodě autobusu u italských Benátek, zřítil se z nadjezdu na železnici
-
Rusko nezajímá obecné dobro. Nechtějí ani spojovat bezpečnost a klima, varuje velvyslanec při OBSE