Nenápadný, drobný, ale důležitý. Hrouzek Belingův je jedna z původních typických českých ryb
Je to jedna z původních typických českých ryb. Dožívá se maximálně 5 let, dorůstá maximálně do velikosti 12 cm, takže pro rybáře a zdánlivě ani pro rybářské hospodáře to není až tak zajímavá rybka. Má ale důležité místo v potravním řetězci, slouží jako potrava pro větší dravé ryby a ty už zajímavé jsou.
Hrouzek Belingův žije na dolním toku řeky Labe. Pohybuje se v hejnech, miluje písčitá dna, odkud vybírá drobné larvy a korýšky. Dospívá v druhém roce života, tře se až čtyřikrát v období květen, červen. Občas dochází ke křížení s hrouzkem obecným.
Člověk ho ohrožuje úpravami koryt a stavbou různých překážek v toku – přehrad a jezů.
Pavel Vrána, ichtyolog Českého rybářského svazu řadí hrouzka Belingova mezi takové raritky, ale českou rybou číslo jedna je pro něj losos, kterému se věnoval i ve svých vědeckých pracích.
Poslechněte si odborníka v reportáži Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.