Nedělní Noční linka: Čeho jste se jako děti báli?

18. srpen 2019

Čím a jak vás strašili rodiče? Čeho jste se jako děti báli? V současných rodinách se strach z výprasku či zavření do sklepa už naštěstí nepoužívá.

Ale strach mohou vyvolat i náročné představy rodičů například ve sportu, který dětem vybrali a pokud dítko nesplňuje představy rodičů, může být zle.

Aniž jsme si to možná jako rodiče uvědomovali, četli jsme dětem pohádky, které z dnešního pohledu psychologa jsou malými horory. Vlk před Karkulkou babičce rozpáře břicho a schová se v ní, Jeníček s Mařenkou šoupnou zlou ježibabu do hořící pece, a to nemluvím o pohádkach pana Andersena...

Rodič v klidu dočte jeden z těchto literárních skvostů, laskavě dítku s políbením na čelo popřeje dobrou noc. Dítě už hrůzou dávno usnulo anebo po odchodu maminky má vytřeštěné oči a s pláčem si žádá v pokojíčku světlo.

Čeho jste se jako děti báli a zůstala ve vás z tohoto období nějaká noční můra?

Je vyzkoumáno, že dlouhodobý stres je spouštěčem mnoha nemocí a tak než půjdete číst vašemu dítku pohádku před spaním, raději si ji nejdřív přečtěte sami.

O dětském strachu, výčikách, či dokonce tělesných trestech budeme mluvit v nedělní Noční lince z Brna.

autor: Marcela Vandrová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.