Nebeskost, mučednictví a motiv smrti. Komorní opera HF JAMU uvede Dialogy karmelitek

15. březen 2022

Příběh karmelitánských řeholnic a jejich tragického osudu v době Velké francouzské revoluce inspirovala skutečná událost. Za jakou cenu odloží hlavní hrdinka Blanka svůj strach? Opera Dialogy karmelitek francouzského skladatele Francise Poulenca zazní v rámci studentského projektu Komorní opery Hudební fakulty JAMU od 19. do 24. března v Divadle na Orlí. 

Hlavní postava Blanka se bojí smrti, a proto se chce stát karmelitkou. Vstoupí do kláštera, kde se spřátelí se sestrou Constance. Začíná revoluce a sestry jsou z kláštera vyhnány. „Příběh hlavních hrdinek opřen o historická fakta je nesmírně silný v motivech hledání vnitřního klidu, víry či podstaty života samotného. Je to přesně ta opera, která se vám dostane hluboko pod kůži,“ představuje inscenaci studentka operní režie Kateřina Křivánková. „Aby její silný příběh a sdělení nezůstal jen v pozadí nádherné Poulencovy hudby, rozhodli jsme se společně s Václavem Málkem libreto přeložit. Zároveň jsme jej upravili tak, abychom zvýšili jeho dramatičnost a sdělnost pro české publikum,“ doplňuje režisérka.

Komorní opera HF JAMU je studentský projekt nabízející studentům praktickou zkušenost z přípravy opery v reálném divadelním prostředí. Všechny důležité složky inscenace – režie, dirigent, zpěváci, hudebníci nebo produkční – tvoří studenti napříč katedrami Hudební fakulty JAMU. Na projektu se podílí i studenti Divadelní fakulty JAMU.

I přesto, že se jedná o studentský projekt, může se pochlubit početným orchestrem o více než pětatřiceti hráčích. Vede jej student dirigování Patrik Červák. „Dialogy karmelitek se naprosto zásadně liší od zavedené dramaturgie Komorní opery HF JAMU, ať závažností námětu nebo mohutností hudebních aparátů. Historické téma opery a jeho hudební zpracování Francisem Poulencem je bezesporu jedním z nejzajímavějších operních počinů, které se tuto sezonu objeví v Brně,“ vysvětluje Červák.

Opera Dialogy karmelitek měla světovou premiéru v roce 1957 v italské La Scale. V témže roce byla uvedena i v Paříži. Úspěšná představení však zaznamenala i v San Francisku, Londýně, Vídní či New Yorku. Česká premiéra připadla na rok 2000 ve Slezském divadle Opava v režii Františka Preislera.

Premiéry: 19. a 20. března od 19 hodin 

Reprízy: 22., 23. a 24. března od 19 hodin

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.