Naučíme vás, jak jednoduše vyčistit stříbro i zlato

Šperky zlaté i stříbrné, které s námi jdou životem, schováváme v krabičkách a dáváme na ně pozor jako na velké poklady. I tak ale potřebují alespoň občasnou údržbu. Není to nic složitého.

Po domácku můžete stříbro čistit vodou s práškem do pečiva, vodou s jedlou sodou nebo bílou zubní pastou. Naše babičky používaly na čištění stříbrných šperků také popel.

O zlaté šperky není třeba se tolik starat. Pokud je ale budete chtít přesto vyčistit, postačí vám roztok z vody a kyseliny citronové nebo octa. Šperky stačí tímto roztokem lehce otřít, opláchnout a nechat uschnout. A existuje ještě jeden zajímavý způsob, jak čistit zlaté šperky. Stačí je na noc vhodit do sklenice s pivem. Ráno stačí osušit a budou krásně zářit. Jen to pivo už asi nebude k pití.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová