Nasvícený a ozvučený mechanický betlém v Horní Lidči vás vtáhne do historie i vánoční nálady
Na moravsko-slovenském pomezí nedaleko Vsetína ve Zlínském kraji se rozprostírá obec Horní Lideč. Nejspíš by nikdo nečekal, že se ve vesnici, kde žije 1 300 obyvatel, najde jeden unikát. Hned vedle kostela nechala obec postavit budovu, ve které sídlí infocentrum. Když ale vystoupáte do patra, uvidíte překrásný mechanický betlém, na kterém pracovalo patnáct řezbářů.
Betlém v Horní Lidči je unikátní nejenom svojí rozlohou, ale také počtem figurek a replik významných staveb ze Zlínského a Trenčínského kraje. Projekt vznikl ve spolupráci s partnerskou obcí Dohňany na Slovensku.
Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 metrů čtverečních, z toho samotný betlém zabírá plochu metrů čtverečních. V průběhu jednoho roku ho vyřezalo patnáct řezbářů z Česka a Slovenska. „Návštěvníkům se velmi líbí zejména pohyblivé figurky, které představují tradiční řemesla, ale také aktivity, kterými se lidé dřív bavili,“ přibližuje průvodkyně Lucie Manová. Lidé tak mohou vidět truhláře, kováře, koláře, hrnčíře, zemědělce nebo tkadlenu. Určitě zaujme i domácí zabijačka, dožínky či vesnická tancovačka.
Dřevěných postaviček jsou v prostoru umístěny téměř tři stovky, těch rozpohybovaných je celkem sedmdesát pět. Betlém zdobí na čtyři desítky významných staveb ze Zlínského a Trenčínského kraje. Návštěvníci tak mohou poznat třeba zříceninu Beckov, Hostýn, Jurkovičův lázeňský dům v Luhačovicích, Velehrad nebo třeba Trenčianský hrad. Dominantou prostoru je samozřejmě Svatá rodina.
Aby dojem z prohlídky betléma ještě víc umocnili, nechali v Horní Lidči pro expozici natočit krátký film, který diváka seznámí s tím, jak se dřív žilo na moravsko-slovenském pomezí. Snímek provází hudba Hradišťanu s Jiřím Pavlicou.
Betlém v Horní Lidči na Vsetínsku je v prostorách tamního infocentra přístupný po celý rok, ale je jasné, že pravým časem k jeho návštěvě je doba adventu a Vánoc. Vidět ho můžete i během vánočních svátků, vždy od 9 do 17 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.