Na valašskú notu kdysi a dnes

12. červen 2023

Archivní nahrávky valašského folkloru i nové snímky vybírá Jaroslav Kneisl. V pořadu zahraje CM Technik z Ostravy, vsetínská Jasénka, ale také Valašská cimbálová muzika pod vedením Miroslava Urubka či CM Valašského souboru Kašava ze Zlína pod vedením Kateřiny Dlabajové.

Spustit audio

Související

  • Májové úsměvy z Valašska

    Po včerejším svátku Blaženy přilétá dnes na ostravské rozhlasové vlně půlhodinka plná lásky s Pěveckou skupinou BLAženky s uměleckou vedoucí Klárou Blažkovou.

  • Valašské v podání CM Technik

    Cimbálová muzika Technik hraje písně z Valašska. Pěvecky se s kapelou, která vznikla v roce 1958, představí Anna Kutějová, Zdeněk Kašpar, Jarmila Šuláková a další.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.