Na pražskou konferenci The Gypsy Lore Society přijel etnolog Daniel Petrovski z Makedonie

22. září 2021

Daniel Petrovski byl jedním z panelistů konference The Gypsy Lore Society, kterou pořádal Seminář romistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Petrovski během konference zmínil problémy, se kterými se potýkají Romové v Makedonii. Zároveň se na konferenci představil nový výukový materiál k výuce romského jazyka.

Daniel Petrovski přijel ze “Šutky” (Šuto Orizari, severní předměstí Skopje), města s největší romskou populací na světě. Co jej přivedlo na pražskou konferenci? A jaká je jeho profese?

“Jsem etnolog a antropolog. Můj strýc, Trajko Petrovski, je mezi Romy ve světě velmi známou osobností. Také je etnolog a folklorista. Pražská konference je z mezinárodního hlediska nejdůležitější akcí, která má vědecký charakter. Opakovaně se zde scházejí přední vědci a zabývají se romskou kulturou, jazykem a historií.”

Jaké je tradiční povolání Romů v Makedonii?

“V Makedinii žije velká romská komunita. Oficiálně se udává přes 50 tisíc Romů, ovšem neoficiální odhady hovoří o statisících. Profesně se nejčastěji věnují obchodování se vším možným, ovšem jsou mezi nimi i učitelé, lékaři, zdravotní sestry, vedoucí neziskových organizací. Šuto Orizari má vlastní samosprávu a na předních funkcích jsou právě sami Romové se vzděláním nejrůznějšího druhu, například právníci.”

“I když je vzdělanostní úroveň pravděpodobně nejvyšší v bývalé Jugoslávii a vzdělaná vrstva makedonských Romů bojuje za romská práva, přesto se setkávají s diskriminací na nejrůznějších úrovních – v rámci bydlení, při návštěvě kavárny, ve školách, atd.”

V České republice žije hodně lidí z bývalé Jugoslávie. Znáte tu někoho?

“Mezi místními Romy nikoho konkrétního neznám. Makedonští Romové ale zejména v oblasti kultury spolupracují s některými organizacemi v ČR. V příštím roce bychom ve spolupráci se Slovem 21 mohli uspořádat během festivalu Khamoru představení muzikantů nebo tanečníků.”

autor: Jan Berousek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?