Na Lennonově zdi na pražské Malé Straně můžete zanechat svůj vzkaz. Anebo na ni namalovat obrázek
![](https://brno.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_16x9_tablet/public/images/ce00f889269629ad94e7033d2a850230.jpg?itok=R723h951)
K Lennonově zdi na Malé Straně nás zavedl průvodce Prague City Tourism Martin Karlík
Když půjdete Prahou přes Karlův most směrem k Mostecké ulici, seběhněte po levé straně po schodech na Kampu. Z té se pak Hroznovou ulicí dostanete k Čertovce, přejdete přes můstek a ocitnete se na Velkopřevorském náměstí. Tam stojí Lennonova zeď, o které se dočtete snad v každém turistickém průvodci pojednávajícím o Praze.
Historie nápisů na této zdi má dlouhou tradici. Podle vzpomínek pamětníků souvisí s nedalekou vilou Jana Wericha. V okolí domu se už v šedesátých letech objevovaly vzkazy právě pro Wericha. A to i na této zdi.
Později bylo možné si na ní přečíst milostnou poezií, filozofické texty, politické názory i protesty a prohlédnout různé obrázky. Po smrti Johna Lennona v prosinci 1980 bylo využito místo ve zdi, sloužící původně jako zdroj vody, k vytvoření symbolického hrobu slavného muzikanta. Lidé tam nosili květiny a svíčky a brzy se v okolí „hrobu“ začaly objevovat obrázky inspirované Lennonem a úryvky textů písní Beatles. Zeď byla několikrát režimem přemalována a posléze byla zakryta plakátovací plochou.
Zeď jako živý organizmus
Po roce 1989 plakátovací plochu odstranili, majitel zdi ji nechal opravit a malíř František Flašar na ní vytvořil portrét Johna Lennona. Původní představa, že se vedle portrétu budou na zeď kreslit jen květiny, vzala rychle za své.
V listopadu 2000 se podoba místa opět razantně změnila, když ji členové skupiny Rafani přetřeli zelenou barvou a doprostřed umístili nápis LÁSKA. Byla to reakce na tehdejší politickou situaci a na to, že původní duch místa se kamsi vytratil.
Do celé věci se pak ještě jednou vložily úřady. Památkový úřad nařídil majiteli zdi, Řádu maltézských rytířů, aby zeď přemaloval. Tentokrát se podkladem pro nové kresby a nápisy stala okrová barva.
Lennonova zeď je tak stále „živý organizmus“. Mění se pod rukama těch, kteří na ní zanechávají své vzkazy nebo malují obrázky. Dnes je taková a za pár měsíců bude zase úplně jiná. Novinkou, která se na zdi poslední dobou objevuje, jsou samolepky z různých koutů světa.
Pokud byste na zdi také chtěli nechat vzkaz, až půjdete kolem, nezapomeňte si s sebou vzít něco na psaní. A pokud chcete, aby váš výtvor vydržel co nejdéle, vylezte při tom někomu na ramena anebo si s sebou přineste žebřík. Nahoře váš vzkaz hned tak někdo nepřemaluje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://brno.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://brno.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.