Muzikant a skladatel Karel Vágner: Holky z naší školky se nám vymkly z rukou
Karel Vágner brzy přijme státní vyznamenání za zásluhy v oblasti kultury. „Mám k tomu zvláštní vztah, může za to můj táta. To ocenění totiž dostanu ve stejný den jako jeho velitel in memoriam.“
Hudebník v březnu oslaví 80. narozeniny, přesto je stále vášnivý sportovec. Miluje tenis a na rozhovor dorazil přímo z tenisového kurtu. „Mně by sport strašně chyběl, ale asi to jednou musí přijít, že tam nebudu. Hrál jsem i za fotbalovou Amforu, dával jsem i góly a najednou mi přišlo, že ten míč je těžší a lítá nějak rychleji. Tak ten tenis ještě zvládám.“
Fotbalový míč už tedy opustil, ale dodnes je skalní fanoušek Slavie. „Já jsem jim napsal i hymnu, kterou hrajou dodnes.“ Chodí skoro na všechny jejich fotbalové zápasy a občas za nimi jede i za hranice.
Jak vznikl hit Holky z naší školy
Složil neuvěřitelné množství hitů a je autorem hitu století Holky z naší školky. „Jsem rád, že ta písnička pořád žije a hraje se i v zahraničí. Velkou zásluhu na tom má i režisér Zdeněk Troška. On si mě vybral, abych mu napsal hudbu k filmu Bota jménem Melichar, kde je vlastně ústřední melodie Holky z naší školky.“
Hit vznikl v roce 1980 a váže se k ní bohatý příběh. „Hrál jsem tenkrát v Tesle zase tenis a najednou mě začala pronásledovat tahle melodie. Tak jsem si to musel jít zapsat. Pak jsem šel za Pavlem Žákem, který to otextoval. Řekl jsem mu, ať tam dá nějaká dívčí jména, myslel jsem tak tři čtyři, ale on jich tam dal 23,“ směje se. „Pak nám psaly holky, kterých se dotýkalo, že jejich jména tam nejsou. Nějak se nám ta písnička úplně vymkla.“ Prodalo se přes 1 300 000 nosičů.
Lásku k vodě mají některé děti po dědovi
Čtěte také
Karel Vágner je také hrdý otec šesti dětí, ale ne všechny se vydaly hudebním směrem. „Můj táta byl šílenej dobrodruh a miloval vodu. Narodil se na moři, byl příslušník prvního odboje a ve Kbelích má ulici. Byl strašně odvážnej. Možná proto je takový i syn Jakub (světově uznávaný rybář – pozn. red.). Další syn, Pepa, zase miluje moře. On sice hraje v muzikálech, ale začal jezdit jako kapitán výletních lodí.“
Jakub byl talentovaný i na muziku, proto zběhnutí k rybám byl pro Karla Vágnera šok. „Byl jsem ze začátku docela naštvanej, protože byl talent a hrál líp než já. Ale on je těma rybama postiženej, já jsem si občas říkal, jestli nemá místo mozku kapra.“
Děti mu připravily fantastickou oslavu půlkulatin v Lucerně, čím ho dojal Karel Gott? Životem ho provází nevysvětlitelné historky, jakou příhodu má s kytarovým virtuosem Lubomírem Brabcem? Poslechněte si v rozhovoru u Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.