Muzeum Lašská jizba ukazuje život našich předků
Vyřezávané truhly, máselnice, tkalcovský stav nebo lidové kroje a věci každodenní potřeby. Až sto let staré exponáty přibližují v muzeu Lašská jizba v Sedlištích, jak tady kdysi lidé žili. V podhůří Beskyd se dlouhá léta živili především zemědělstvím, později ale také prací v ostravsko-karvinských uhelných dolech.
Expozice, o jejíž základ se zasloužil především sedlišťský rodák, národopisec Jožo Vochala, se nachází v budově staré školy v Sedlištích, jen pár metrů od další pozoruhodnosti obce - dřevěného kostelíka Všech svatých a hřbitova s ojedinělou sbírkou litinových náhrobků.
Návštěvníci v muzeu najdou autentické předměty, které pocházejí ze zdejších usedlostí, statků a domácností. Nahlédnou tak do světnice s prostřeným stolem, ustlanou postelí, se šaty visícími ve skříni i s nádobím v kuchyni. Osahat si mohou nejrůznější řemeslné nástroje i každodenní drobnosti. Nejen děti si mohou během prohlídky zkusit něco utkat na starém, ale stále funkčním tkalcovském stavu.
Lašská jizba v Sedlištích připomíná navíc slavné rodáky a nejvýznamnější místní spolky - Národopisné sdružení Sedlišťané, Hornický spolek Rozkvět a Sbor dobrovolných hasičů. Více informací je na webových stránkách obce www.sedliste.cz.
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.