Moravské židovské muzeum Malý Mehrin otevřelo novou stálou expozici s hologramy

15. květen 2024 10:15

Ve sklepě Moravského židovského muzea Malý Mehrin hučí vrtule. Rychle se otáčí a pomocí laserů svítí tak, že vytváří trojrozměrné iluze skutečných předmětů. Technologie je součástí nové stále expozice muzea, která právě otevírá. Lidé na ní zhlédnou hologramy digitalizovaných artefaktů, které mají vazbu k moravským židům.

„Je to holoprojektor, roztočí jeden metr, máme tady purimovou masku – na vrtuli se maska nejdříve zvětší a potom se různě otáčí. Působí to děsivě, přitom je to maska na nejveselejší židovský svátek,“ vysvětluje autor projektu Martin Reiner.

Hologramy skutečných židovských artefaktů si prohlédnou lidé v Moravském židovském muzeum Malý Mehrin

Ve sklepě jsou tři místnosti, ve druhé je velká obrazovka: „Je tam jeden ze štítů na Tóru, který jsme digitalizovali.“ To měl na starosti František Floder. „Návštěvník si tak ten předmět může prohlédnout ze všech stran, manipulovat s ním, do sluchátek dostane všechny potřebné informace. Druhou výstupní formou jsou hry – v ruině staré synagogy například hledáte pět rituálních předmětů,“ popisuje.

Hologramy skutečných židovských artefaktů si prohlédnou lidé v Moravském židovském muzeum Malý Mehrin

Třetí místnost nabízí exponáty hmatatelnější. „Na stolku je chala, typické šábesové pečivo k večeři. A máme s jednou členkou židovské obce domluvu, že tu budeme mít každý týden čerstvé pečivo. Takže budete moci i ochutnat tuhle židovskou vánočku,“ dodává Martin Reiner.

I nad stolem se točí vrtule a na ní se rozsvěcí čtyři svíce – další digitalizovaný exponát zapůjčený z Židovského muzea v Praze. Až v Brně bude stát plánované velké muzeum Mehrin ozdobí ho místo hologramu skutečné předměty. Do té doby můžou lidé chodit do malého Mehrinu do právě otevřené nové expozice, ale i na novou dočasnou výstavu o svitcích českých Tór.

autor: Tomáš Kremr
Spustit audio

Související