Moravské židovské muzeum Malý Mehrin otevřelo novou stálou expozici s hologramy
Ve sklepě Moravského židovského muzea Malý Mehrin hučí vrtule. Rychle se otáčí a pomocí laserů svítí tak, že vytváří trojrozměrné iluze skutečných předmětů. Technologie je součástí nové stále expozice muzea, která právě otevírá. Lidé na ní zhlédnou hologramy digitalizovaných artefaktů, které mají vazbu k moravským židům.
„Je to holoprojektor, roztočí jeden metr, máme tady purimovou masku – na vrtuli se maska nejdříve zvětší a potom se různě otáčí. Působí to děsivě, přitom je to maska na nejveselejší židovský svátek,“ vysvětluje autor projektu Martin Reiner.
Ve sklepě jsou tři místnosti, ve druhé je velká obrazovka: „Je tam jeden ze štítů na Tóru, který jsme digitalizovali.“ To měl na starosti František Floder. „Návštěvník si tak ten předmět může prohlédnout ze všech stran, manipulovat s ním, do sluchátek dostane všechny potřebné informace. Druhou výstupní formou jsou hry – v ruině staré synagogy například hledáte pět rituálních předmětů,“ popisuje.
Třetí místnost nabízí exponáty hmatatelnější. „Na stolku je chala, typické šábesové pečivo k večeři. A máme s jednou členkou židovské obce domluvu, že tu budeme mít každý týden čerstvé pečivo. Takže budete moci i ochutnat tuhle židovskou vánočku,“ dodává Martin Reiner.
I nad stolem se točí vrtule a na ní se rozsvěcí čtyři svíce – další digitalizovaný exponát zapůjčený z Židovského muzea v Praze. Až v Brně bude stát plánované velké muzeum Mehrin ozdobí ho místo hologramu skutečné předměty. Do té doby můžou lidé chodit do malého Mehrinu do právě otevřené nové expozice, ale i na novou dočasnou výstavu o svitcích českých Tór.
Související
-
Ztracené příběhy domů. Výstava v židovském muzeu vypráví o budovách i jejich původních majitelích
Na velkoplošné mapě Brna je vyznačených 715 tmavě modrých teček. Každá z nich ukazuje na dům, který v době druhé světové války patřil židovským majitelům.
-
Za komunistů bylo tabu už jen slovo Žid, říká Reiner, zakladatel Moravského židovského muzea MEHRIN
„Zvlášť pováleční Židé byli ti, kteří o své identitě nechtěli vůbec mluvit,“ říká spisovatel a básník ale také člen brněnského zastupitelstva Martin Reiner.
-
Nekonečná stuha se stromem v jádru. Moravské židovské muzeum v Brně nejlépe navrhli Japonci
Japonský architekt Kengo Kuma zvítězil v brněnské architektonické soutěži. Podle návrhu jeho týmu by ve městě mělo vzniknout Moravské židovské muzeum Mehrin.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: ‚Vezmeme si Panamský průplav zpět a k Mexiku pošleme armádu,‘ uvedl Trump po zvolení
-
Muskova moc je historicky bezprecedentní. Na to není demokracie připravena, obává se sociolog médií
-
Propuštění rukojmí Hamásu potřebují klid. Přijetí záchrany je náporem na psychiku, říká psycholog
-
Evropě hrozí druhá Jalta. Můžeme skončit ve sféře vlivu jako po druhé světové válce, říká bankéř Jonáš