Měnínská brána v Brně se dočká rekonstrukce interiérů. V novém kabátu otevře do dvou let

14. duben 2025 15:20

Největší audioportál na českém internetu

Měnínská brána | Foto: Ludmila Opltová, Český rozhlas

V Brně začala rekonstrukce Měnínské brány, kde fungovalo muzeum hraček. Poslechněte si podorbnosti

Dělníci se v Brně pustili do rekonstrukce interiéru Měnínské brány. Historie této části brněnského opevnění sahá až do 13. století. Bránu má ve správě Muzeum města Brna, které v ní chce po opravách otevřít výstavu věnovanou historii brněnských hradeb. Jak se interiér Měnínské brány změní?

V prostoru nad průjezdem bránou vznikne nový výstavní prostor, přibude dřevěné schodiště, které propojí první patro až ke střeše, ve které vznikne nový světlík. Dělníci zrenovují i fasádu a vymění okna. Díky novému výtahu se pak Měnínská brána nově stane přístupná i pro vozíčkáře. Výtah tam sice na přelomu 70. a 80. let přibyl, ale dá se do něj nastoupit až po zdolání několilka schodů. Největší výzvou bylo pro architekty vymyslet, jak v omezeném prostru středověké stavby vytvořit moderní, otevřený prostor.

Současná podoba Měnínské brány pochází z přelomu 70. a 80. let, jejím autorem je Kamil Fuchs, syn Bohuslava Fuchse. Od té doby ji spravuje Muzeum města Brna, v roce 2020 ale bránu pro veřejnost muzeum zavřelo kvůli špatnému stavu budovy.

Výstavy se do Měnínské brány po rekonstrukci vrátí. Nová expozice nabídne pohled do historie nejen samotné brány a historického opevnění Brna, ale přiblíží i to, jak se v průběhu staletí změnilo jeho okolí.

Historie a budoucnost brány

Měnínská brána je jedinou dochovanou z celkem pěti městských bran, které byly součástí opevnění. První zmínky o ní pocházejí z konce 13. století, tehdy ale stávala na spojnici dnešní Kobližné a Jánské ulice. Její dnešní podoba pochází asi z roku 1500, v roce 1839 ale bylo její nejvyšší patro zbouráno.

Při návrhu současné rekonstrukce se architekti zabývali myšlenkou, že by poslední patro znovu postavili, nakonec ale Měnínská brána zůstane stejně vysoká, jako ji známe dnes. Lidem se v novém kabátu otevře do dvou let, rekonstrukce vyjde asi na 27 milionů korun, expozice potom na další tři miliony.

autor: Šimon Franc