Kysané zelí je po staletí všelékem, který bychom měli zařadit především do zimního jídelníčku

Věděli jste, že zelí rostlo už v pravěku? I když nevypadalo stejně jako dnes. Prý to byl takový malý keřík.

Nejdříve jej lidé uchovávali v chladu a naštěstí brzy někoho chytrého napadlo nakládat jej do soli. A tak se z něj stalo zelí kysané, které je po staletí jednou ze základních potravin. Jedli jej bohatí i chudí, zdraví i nemocní, námořníci i děti.

Naše babičky jej nakládaly s jablíčky a kmínem a nechybělo na žádném stole. Podávalo se ke kachně i k bramborám na loupačku a o jeho příznivých účincích byly napsány celé knihy. Dokonce je popisováno jako všelék. Obsahuje řady vitamínů, především vitamín C.

Zahání únavu, snižuje cholesterol, je dobré pro srdce, ničí záněty a odvodňuje. Jeho konzumace dokonce zlepšuje náladu a výkonnost. A tak, pokud chcete být veselí a zdraví, jezte kysané zelí.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.