Kov, dřevo a kámen. Tyto materiály dominují nové křížové cestě vybudované mezi Bílovcem a Bílovem
Obec Bílovec a sousední Bílov nedaleko Ostravy mají novou křížovou cestu. Jde o vůbec první křížovou cestu vybudovanou v Moravskoslezském kraji v 21. století. Vedle duchovního významu, který symbolizuje cestu spojenou s ukřižováním Ježíše Krista, se tato moderně ztvárněná křížová cesta stala na Novojičínsku i oblíbeným místem procházek a výletů.
Na Velký pátek 30. března 2018 jí požehnal bílovecký farář, děkan Lumír Tkáč. Ten také spolu se starosty Bílovce a Bílova rozhodoval o celkové podobě křížové cesty i jejím umístění a trase.
Křížovou cestu najdou poutníci i výletníci jihozápadním směrem od města Bílovce. Vede klidnými zákoutími po částečně zpevněné komunikaci, mezi poli, loukami a lesy. Celková délka křížové cesty jsou zhruba dva kilometry, takže tam a zpátky ji zvládnou zdolat i méně zdatní jedinci, senioři nebo rodiče s dětmi. Celou trasu navíc lemují odpočinková místa a lavičky.
Autory jednotlivých zastavení na křížové cestě jsou architekti spjatí se zdejším krajem - Tereza Hozová a David Grabec. Jejich moderní pojetí křížové cesty ladí s použitými materiály, kterými jsou kov, beton a dřevo. V případě kovu jde o speciální ocel zvanou corten, která postupem času získává na povrchu rezavou patinu.
Každé ze zastavení tvoří silueta anebo dvojice siluet, které jsou spojeny s křížem jako hlavním symbolem křížové cesty. Zastavení je celkem patnáct. Vedle tradičních čtrnácti symbolizuje poslední patnácté naději a víru křesťanů ve vzkříšení.
Zastavení:
- Ježíš odsouzen k smrti
- Ježíš přijímá kříž
- Ježíš padá pod křížem poprvé
- Ježíš potkává svou Matku
- Šimon Kyrenský pomáhá Ježíši nést kříž
- Veronika podává Ježíši roušku
- Ježíš padá pod křížem podruhé
- Ježíš napomíná plačící ženy
- Ježíš padá pod křížem potřetí
- Ježíš zbaven roucha
- Ježíš přibit na kříž
- Ježíš umírá na kříži
- Tělo Ježíše sňato z kříže
- Tělo Ježíše uloženo do hrobu
- Ježíš vzkříšen
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.