Kafkova proměna jinak. V nevyužívaném křídle Úrazové nemocnice v Brně funguje nezvyklý hostel
Z části Úrazové nemocnice v Brně se stal hostel a muzeum. Ode dneška (9. června) je v provozu Franz Kafka Špitál, kde se o zdravé lidi starají nemocní. Obecně prospěšná společnost AMERFO tam zaměstnává tělesně nebo psychicky handicapované.
A co mohou lidé v nezvyklém hostelu očekávat? Opravdové nemocniční postele, bílé ložní prádlo s typickým modrým proužkem. Na zemi linoleum, na pojízdném nemocničním stolku chirurgické nástroje, na stěnách bílé obkladačky. A na chodbách plechové skřínky.
Kafkův špitál
Ještě před tím, než v budově začala fungovat Úrazová nemocnice Brno, sídlila zde pojišťovna. A to za dob Rakouska-Uherska, která patřila k jedněm z prvních na světě. Jmenovala se Dělnická úrazová pojišťovna a jejím tajemníkem měl být právě spisovatel Franz Kafka. Pojišťovna měla celkem dvanáct poboček a jedna byla právě v Brně.
Muzeum ještě neotevřelo
Součástí hostelu má být také muzeum, to ale ještě není otevřené. Lidé by v něm měli vidět, jak tehdy obě instituce, pojišťovna i nemocnice, na Kolišti fungovaly. Zároveň tady budou i ukázky z židovské historie města Brna. Do přípravy muzea bohužel zasáhla pandemie koronaviru a také finanční problémy.
Finanční trable
Špitál, podobně jako pobočky RETRO-USE nebo protiatomový kryt pod Špilberkem provozuje společnost AMERFO. Té ale nyní hrozí ukončení provozu.
Společnost, respektive externí účetní firma, poslala loni na přelomu léta a podzimu s několikadenním zpožděním odvody za některé zaměstnance. Ministerstvo práce a sociálních věcí na základě toho pozastavilo vyplácení příspěvků na mzdy pro handicapované zaměstnance ve výši dvou milionů. Společnost chybu napravila a podala žádost o odstranění tvrdosti zákona. To ale bylo zamítnuto. Situaci nezměnily podle ředitele společnosti Pavla Palečka ani další dopisy a žádost o rozklad. Ten tento týden ministryně Jana Maláčová z ČSSD zamítla. Paleček plánuje kvůli tomu ještě dnes podat na ministerstvo žalobu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://brno.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://brno.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.