Jmelí. Účinný pomocník při léčbě nádorů, nebo jen toxický poloparazit opředený legendami?
Štěstí, ochrana před nemocemi i láska. Jmelí, které seženete na leckterém adventním trhu, slibuje člověku řadu domnělých benefitů. Rostlina sehrála důležitou roli v mytologii i tradičním léčitelství. A moderní výzkumy ve jmelí objevily chemické látky se zajímavými vlastnostmi.
Rostlina je pro člověka i zvířata toxická, proto může být nebezpečná hlavně pro děti a domácí mazlíčky. Naštěstí smrtelná dávka je poměrně vysoká, proto za běžných podmínek fatální otrava lidem ani zvířatům obvykle nehrozí. Může ale přinést nepříjemné zdravotní problémy. Pozření listů nebo bobulek jmelí může způsobit nevolnost, nauzeu až zvracení, bolesti břicha. V případě preparátů vyrobených ze jmelí byly zaznamenány horečky nebo zimnice, bolesti hlavy i případy alergických reakcí.
Lék proti rakovině?
Některé látky obsažené ve jmelí vykazovaly v laboratorních podmínkách schopnost ovlivňovat růst nádorových buněk a parametry imunitního systému. Preparáty ze jmelí proto byly zkoušeny v medicíně zejména jako pomocný prostředek při léčbě nádorů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.