Jan Lenart: Speleologie je o lezení v bahně, po lanech ve volných vertikálách a odkopávání sedimentů
Do Sloupu v Moravském krasu se sjedou speleologové z Česka i zahraničí na pravidelné víkendové Speleofórum. Akce je otevřená i laické veřejnosti. Ta podle předsedy České speleologické společnosti Jana Lenarta zpravidla o činnosti jeskyňářů mnoho neví.
„Když se řekne jeskyně, lidé si představí velké dómy s krápníky, upravené chodníky a prohlídkové trasy. Naše práce je ale spíše o plazení se v bahně v úzkých štěrbinách nebo o zavěšení na laně v hlubokých vertikálách.“ Právě Speleofórum nabídne laikům větší vhled do činnosti, ale i smyslu samotné speleologie.
Praktickým přínosem práce speleologů je mapování a zpřístupňování přírodních podzemních prostor v jejich neporušené podobě pro další vědecké bádání – například geologů, archeologů, či přírodovědců. Mapy jeskyní slouží i obcím nad nimi při projektování kanalizace nebo chráněným přírodním rezervacím pro strategii ochrany přírody.
Otevřené jeskyně pro veřejnost
I do speleologie proniká moderní technika. Díky miniaturizaci technických zařízení jako jsou 3D skenery nebo roboti mohou speleologové objevovat i taková místa, do kterých by se jinak člověk nedostal. Nicméně samotní speleologové se paradoxně zpřístupňováním jeskyní pro veřejnost nezabývají vůbec. Toto obstarávají jiné organizace jako Správa jeskyní České republiky. „My s tím máme trochu problém, protože aby do jeskyně mohla bezpečně i veřejnost, musí se prostory značně přetvořit a často se i výrazně poničí,“ doplňuje Lenart.
Zároveň dodává, že prakticky v každé z dnes zpřístupněných jeskyní v minulosti proběhly drastické zásahy. To už by současná legislativa, kladoucí důraz na ochranu přírody, neumožnila. Proto podle něj nelze očekávat otevírání nových jeskyní podobných například Punkevním jeskyním, Balcarce a dalším pro veřejnost.
Jak a kde můžete poslouchat pořad Host Dne na Moravě?
Živě v rádiu od pondělí do čtvrtka v 17:30, ale i zpětně na internetu. Všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Najdete ho na webu Českého rozhlasu Brno, na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci, a také ve všech podcastových aplikacích.
Související
-
Jeskyně Balcarka v Moravském krasu se chlubí mimořádně bohatou krápníkovou výzdobou
Balcarova skála jižně od Ostrova u Macochy ukrývá jednu z nejkrásnějších jeskyní Moravského krasu. Balcarku tvoří labyrint chodeb a propastí ve třech výškových úrovních.
-
Rázovitost je klišé. Ostrava má hodně co nabídnout, kvůli ovzduší ale lidé odcházejí, míní geolog
Veřejnost je prý v postindustriálních regionech málo aktivní a lokální politici se snaží být zadobře s představiteli průmyslových podniků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.