Jak uklidit koupelnu, aby zářila čistotou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Koupelna (ilustrační foto)

Rad, jak uklidit koupelnu, jsem ve starých příručkách moc nenašla. První koupelny se začaly objevovat až někdy okolo roku 1900 a pro naše babičky a dědečky byly často luxusem, o kterém jen snili.

Běžné bylo umýt si v lavoru každý den obličej a ruce a koupání se odbývalo v plechové vaně jedenkrát týdně. A právě na téhle malé místnosti je nejlépe poznat, jak moc si paní domu potrpí na pořádek.

Zkuste si jednou uklidit koupelnu bez všech chemických siláků a možná budete překvapeni, jak je to snadné a účinné. Dlaždice dobře vyleštíte novinami s čpavkem nebo směsí terpentýnového a lněného oleje. I mléko je nablýská lépe než voda se saponátem, která je zmatní.

A spáry mezi kachlíky čistěte opatrně přeloženým smirkovým papírem. Mosazné a chromované kohoutky vyčistěte jemnou solí s octem. Vápenitý povlak se na nich nebude usazovat, když je namažete vazelínou a potom vyleštíte.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová