Jak Skoronice ke svému jménu přišly?

12. březen 2015

Cesta po zajímavých místech Moravy nás zavedla na Kyjovsko, přesněji do Skoronic. Tato obec se může chlubit mnohým, i velmi zajímavou historií. I když pravda ne vždy to měli Skoroničtí jednoduché.

Za třicetileté války byla obec vypálena a úplně vypleněna. Pak se ale karta obrátila, panství koupil uherský šlechtic Gabriel Serrenyi a postaral se i o nové obyvatele. Do liduprázdné osady poslal dvacet rodin z Kunwaldu, svého dalšího panství na Novojičínsku. Mateřskou řečí kolonizátorů byla němčina a svůj jazyk si snažili zachovat i takříkajíc ve slovanském obklíčení.

Ještě v 18. století jezdil do obce kněz, který vyučoval děti osadníků řeči jejich předků. Izolace německé enklávy ale byla nakonec prolomena. Čilé styky a sňatky s obyvateli okolních obcí přivedly do Skoronic slovanskou krev i příjmení - Vašíček, Mráz nebo Brázda. A jak vlastně Skoronice přišly ke svému názvu? To prý souvisí s již jmenovaným hrabětem Serrenyim. Když se prý ptal svého posla, kolik už je toho v obnovované vsi postaveno, dostalo se mu odpovědi: Skoro nic.

autor: hon
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka