Jak rok 1968 zasáhl do života obyčejných lidí na Moravě. Poslechněte si jejich příběhy

Okupace v roce 1968

Připomene padesát let staré události, kdy na jih Moravy přijely sovětské tanky. Srpen 1968 očima našich redaktorů, historiků a pamětníků...

Začínáme na Břeclavsku, kterým tanky z maďarského Györu projely směrem na Brno. Podle historiků silnice křižovala těžká technika vojsk Varšavské smlouvy celý týden.

První oběti

Během prvních deseti dnů okupace Československa v srpnu 1968 zemřelo nejméně osmdesát Čechů a Slováků. Jedinou obětí na Vyškovsku byla Ilja Sušánková z Bučovic, manželka zástupce velitele tamní vojenské posádky. Zabila ji střela sovětského vojáka, která 25. srpna náhodou trefila okno, za nímž žena stála.

Na fotografii je Josef Medřický, velitel vojenské posádky v Bučovicích

Do rodiny Viliama Debnára z Hostěnic na Brněnsku zasáhla okupace v srpnu 1968 bolestně. Muže totiž zastřelila v Brně sovětská hlídka, když jel v autě se svým synem. K vyšetřovacím spisům veřejné bezpečnosti v archivu bezpečnostních složek v Kanicích se dostal historik Jan Břečka.

21. srpna 1968 zastřelil jeden ze sovětských vojáků v Brně teprve šestnáctiletého Josefa Žemličku z Omic. Čeští vyšetřovatelé se pokusili viníka dopadnout. Svědčí o tom spis, do kterého v archivu bezpečnostních složek v Kanicích nahlédl historik Jan Břečka.

Obětí okupace byl teprve 16letý chlapec

Zmizelá socha Masaryka

Zatímco v jiných místech republiky byly památky věnované Tomáši Garrigue Masarykovi odstraňované už na počátku 50. let, v Hodoníně stál ještě na počátku 60. let. Tehdy dal generál Janulík při návštěvě Hodonína pokyn k odstranění sochy. Zmizela v roce 1961 a nikdo nevěděl kam. Našla se až o několik let později na zámku v Miloticích, rozřezaná na několik kusů.

Smazané kroniky i zvednuté závory

Karel Jakl při své emigraci do Rakouska týden po vpádu okupačních vojsk a Petr Pajpach jako ředitel a autor expozice Muzea železné opony ve Valticích vzpomínají na setkání s členy pohraniční stráže. Jejich přístup k odlivu Čechoslováků na Západ těsně po okupaci totiž nebyl tak striktní, jak by se z vypjatých srpnových dnů mohlo zdát.

Spustit audio

Související