Jablunkovské šance sloužily k ochraně před Turky, dnes se tam pasou ovce
Římské legie, obchodníci se solí či mědí. A dnes nekonečné proudy kamionů. Ti všichni při svém putování využívali odedávna strategické místo - Jablunkovský průsmyk v Moravskoslezských Beskydech.
Ten byl branou z Podunají a Pováží do Slezska a dál k Baltu. A protože doby nebyly vždy pokojné, muselo se toto místo také chránit. První zmínku o jakémsi strážisku máme už z roku 1327. Teprve však v polovině 16. století kvůli hrozící invazi Turků a Tatarů rozhodly slezské stavy o obnovení či vybudování tvrzí podél slezsko-uhreských hranic. Vzniklo jich hned několik, v Bukovci, Hrčavě, Javořince, Svrčinovci a Čierném. Ta největší byla právě v místě dnešních Mostů u Jablunkova.
Původně byla zbudována pouze ze dřeva ve tvaru nepravidelného čtyřhranu a sloužila jen jako pozorovatelna. Později k ní přibyla hvězdicovitá část, která je z leteckého pohledu patrná dodnes. Vybudovaly se také hradby, kamenné valy a dřevěné palisády. V dobách největšího rozkvětu zde stávala kaple, poštovní úřad a své sídlo zde měl také místní fojt.
V současnosti jsou šance chráněným územím a jsou stále dobře patrné v terénu. Zachovaly se bývalé vodní příkopy s valy, zbytky hradeb z původního opevnění a obranný příkop. Jsou volně přístupné, pohodlně k nim můžete dojet autobusem do Mostů u Jablunkova, části Šance, autem či na kole. A pokud se tam vydáte teď v létě, potkáte tam stádo ovcí. Tedy ty nejekologičtější sekačky spásající vzrostlou trávu na místech, kde se to kdysi hemžilo vojáky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bulovka nemusí podnikateli Sehnalovi vyplatit 300 tisíc korun. Stačí částečná omluva, rozhodl soud
-
Chovají se pohrdavě a arogantně, popisuje jednání Trumpovy administrativy s EU ministr Dvořák
-
Ukrajinská armáda hlásí, že zasáhla ruskou raketovou brigádu, jež podnikla útok na Sumy
-
‚Báli jsme se, aby se nezhroutila i přední část katedrály.‘ Od požáru Notre-Dame uplynulo šest let