Hynek Bočan: Hláška „Máchale, spadlo ti to“ ve scénáři nebyla. Při natáčení ji vymyslel Petr Nárožný

5. prosinec 2023

Svatební cesta do Jiljí, Záhada hlavolamu, Zdivočelá země nebo pohádka S čerty nejsou žerty. Jen krátký výčet děl, kterými nejen českou kinematografii obohatil scenárista a režisér Hynek Bočan.

Kromě řady klasických celovečerních filmů natočil i mnoho úspěšných televizních seriálů. Dalšího snímku s jeho rukopisem se však už asi nedočkáme. „Točit už se nic nechystám, a už mě to ani neláká. Jen musím říct, že je mi líto některých projektů, které jsem měl připravené, a které bych byl býval ještě natočil, kdybych je mohl natočit. To znamená, že jsem je předkládal Český televizi, ale bohužel jsem neuspěl.“

Za mnoho let natáčení má samozřejmě na co vzpomínat. „Těch vzpomínek je tolik. Měl jsem to štěstí, že jsem zažil třeba pana Štěpánka nebo pana Smolíka, prostě geroje českého filmu, a také, že jsem se setkal s tolika zajímavými lidmi. Jednak samozřejmě s kolegy, ale myslím i s dalšími lidmi kolem filmu, a to nejen ve štábu.“

Mezi současnými herci ale nástupce našich filmových legend moc nevidí. „Upřímně řečeno, já si myslím, že ta doba už minula, že je prostě jiná. Filmové hvězdy u nás nikdy moc nebyly, na to jsme dost malý národ. Jediná ženská filmová hvězda mé současnosti byla Jana Brejchová a pochybuji, že ji někdo nahradí. Samozřejmě i teď jsou u nás herci, kteří jsou vynikající, a nemusí to být jenom herci staršího věku.“

S čerty nejsou žerty

Žádné Vánoce se v televizi neobejdou bez pohádky s Čerty nejsou žerty, kterou Hynek Bočan natočil před 40 roky. Řada hlášek z ní doslova zlidověla, jako třeba: „Tatínek vám vyhlásí válku nebo Jé, já si zlomil šavli.“ Byly ve scénáři, nebo vznikaly spontánně? „Kupodivu spontánně vznikla ta nejoblíbenější: Máchale, spadlo ti to. Tu přímo při natáčení vymyslel Petr Nárožný.“

Hynka Bočana těší, že pohádka je stále oblíbená a hlášky z ní znají i současné děti. „Nedávno šli za mnou dva kluci, něco jim upadlo a hned tu bylo: ‚Máchale,...‘. A to člověka tak pohladí.“

Zdivočelá země

Hynek Bočan je také označován za mistra adaptací knižních děl. Románovou verzi Zdivočelé země, která se na obrazovkách objevila jako úvodní filmová část seriálu, dopsal Jiří Stránský v roce 1968. Natáčet seriál ale začali až v roce 1997.

„To všechno bylo dáno politickou dobou, protože za éry normalizace nebylo možný Zdivočelou zemi natočit. A já říkám zaplať pánbůh, protože my jsme původně s Jirkou Stránským měli napsaný jen celovečerní film. V období pražského jara to vypadalo, že by se to možná i dalo natočit, ale pak přijely ruský tanky a všechno bylo jinak.“

Kde se vzalo jméno Antonína Maděry? Kdo stále používá hlavní melodii seriálu v mobilu a proč si toho Hynek Bočan váží? A jak vzpomíná na natáčení dalšího legendárního seriálu Nemocnice na kraji města po 20 letech? Nejen to si můžete poslechnout v záznamu rozhovoru s Alex.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.