Historické městečko na severu Plzeňska se jmenuje Úterý. Navštívit ho můžete kdykoli
Už jste byly v Úterý? Když se vás takhle někdo zeptá, možná odpovíte: A kde jsem měl v úterý být? Otázka ale směřovala k půvabnému historickému městečku Úterý, které najdete na severu Plzeňska. Jak ke svému neobvyklému jménu přišlo?
Za názvem Úterý nestojí žádná pověst, historie je vlastně poměrně prostá. Od pradávna tudy vedla kupecká stezka. A už ve středověku se v obci konaly trhy – a to každé úterý. Neobvyklé jméno malého městečka v hlubokém údolíčku na severu Plzeňska bylo proto rychle na světě.
První písemná zmínka o Úterý pochází z roku 1233. Městečko bohatlo a na malém prostoru vyrostlo obrovské množství honosných hrázděných domů. Dnes jsou památkově chráněné a městu dodávají úžasně poetickou atmosféru.
Jedna pověst ale k Úterý přece jen patří. V minulosti bylo zdejší území proslulé hornictvím. Nalézt zlatou žílu pomohl podle pověsti havran. Jednoho dne spal v lese horník, kterému se zdál sen o havranovi. Havran držel v zobáku zlatý prsten. Vzlétl a prsten upustil v místech, kde začal horník kopat. A objevil zlatou žílu.
Časy zlaté horečky jsou dávno pryč, podle místních historiků se o nich nepíše od husitských válek, takže ložisko nebylo nejspíš nijak bohaté. Havran s prstenem v zobáku ale dodnes zdobí městský znak Úterý.
Ověřené zprávy, co přesně se tu v minulosti těžilo, se nedochovaly. Je to mimo jiné vinou zpřetrhání vazeb zdejších obyvatel. Po válce se převážně německé obyvatelstvo vystěhovalo.
Z neděle na pondělí hořelo v Úterý
Celé náměstí je od roku 1992 památkově chráněnou zónou. Od devadesátých let se tady postupně památkářům i místním podařilo obnovit a zkrášlit dlouhá desetiletí chátrající městské domy. Včetně dnes krásně zrenovované radniční budovy. Navštívit můžete i její interiéry.
Úterý a jeho cenné domy měly přitom nedávno na mále. Velkou část historických domů na náměstí zachvátil v roce 1998 požár. A jako by si osud občas rád pohrál s češtinou, k požáru došlo z neděle na pondělí.
Závažná událost tak i v tehdejším zpravodajství zněla až komicky. Z neděle na pondělí hořelo v Úterý. Domy se naštěstí podařilo citlivě opravit a zachránit pro další návštěvníky. Třeba právě vás.
Za návštěvu stojí ať už zmiňované historické náměstí vydlážděné kočičími hlavami, tak i radnice z roku 1561. Najdete tu také barokní kostel svatého Jana Křtitele ze 17. století na oválném půdorysu s věží nebo ve svahu nad městem se čnící vrcholně barokní kostel svatého Václava z roku 1747. Svůj půvab mají i křivolaké postranní uličky i okolí Úterského potoka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Svět bude nebezpečnějším místem, soudí kvůli Trumpově nepředvídatelnosti Žantovský
-
Policie navrhla obžalovat manažery zkrachovalé ERB banky včetně hledaného podnikatele Popova
-
Expert Handl: Německo musí zastavit imigrační přítok a věnovat se integraci. Chybí lidské kapacity
-
Česko pokryje ve středu sníh. Napadne maximálně poprašek, udrží se pouze na horách