Hasiči i dobrovolníci se zapojili do odklízení následků povodní na Sloupském potoce

19. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Úklid u Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu

Lopaty, kolečka, rukavice a hlavně holínky – hlavní pracovní pomůcky hasičů a dobrovolníků, kteří se o víkendu pustili do odklízení následků povodní u Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu.

Společně s pracovníky správy jeskyní museli odstranit naplavené dřevo a bahno z parkoviště, ze zázemí pro návštěvníky, z provozní budovy i ze vstupu do jeskyně. Sloupský potok je už zpět v korytu, ale uprostřed týdne z něj voda kvůli vydatným dešťům vystoupila o několik metrů výš.

Ve Sloupu pracovala asi dvacítka hasičů z nedalekého Vavřince, Veselice a ze Suchdola. Přivezli s sebou cisternu, čerpadla a kontejner na odpad. „Začneme úklidem hrubšího nepořádku, pak můžeme nastartovat stroje a začít čistit vodou a smetáky. Jsme domluvení na vyčištění všech zpevněných ploch v areálu,“ říká velitel dobrovolných hasičů Radim Horský.

„Pracovníci jeskyní si budou uklízet přímo v tom domku. Byly tam zaplavené regály, skříně… moc jim to nezávidím,“ říká Horský. Některé zařízení v interiéru bude nutné vyhodit a nakoupit nové. Důležité bude co nejdříve vysušit stěny budov. Ty jsou v přízemí zhruba do půl metru mokré.

Pomoc dobrovolníků přišla vhod

„Přijeli jsme z Líšně, syn zavolal panu starostovi, jestli nepotřebují pomoct. Tak jsme se domluvily dvě rodiny a přijely na výpomoc,“ říká jedna z dobrovolnic. „Rádi pomůžeme, kde je potřeba.“

„Povodně tu nejsou poprvé, já už jsem zažila patery,“ říká vedoucí Sloupsko-šošůvských jeskyní Miluše Hasoňová. Škody správa jeskyní teprve sčítá, přesně je vyčíslené ještě nemá.

Jisté ale je, že škody po povodni budou menší, než výpadek ze vstupného způsobený uzavřením jeskyní kvůli vládnímu opatření proti šíření koronaviru. Za normálních okolností jsou totiž Sloupsko-šošůvské jeskyně pro veřejnost otevřené celoročně.

Spustit audio