Galerie kraslic v Libotenicích vystavuje tisíce ozdobených vajec
Kolik doma chystáte malovaných vajíček pro rodinu, pro návštěvy, pro děti s pomlázkou? Deset? Dvacet? Nebo nestačí ani celé plato? I kdybyste jich chystali sto, na libotenickou Galerii kraslic nemáte.
Tam mají totiž zdobených vajec na tisíce. Můžete si to sami spočítat - 92 vitrín, každá po 18 kraslicích od jedné malérečky nebo malíře a k tomu ještě stovky dalších kraslic, uložených zvlášť v krabičkách.
Ozdobené vajíčko je výsostným velikonočním znakem, přímo erbem jarních svátků, a odkazuje nás hezky daleko do historie - nabarvené vaječné skořápky se našly už ve staroslovanských hrobech. Ostatně i původ slova kraslice se vykládá od slovanského základu "krásný" - ve smyslu červený. U nás ale časem oba významy splynuly, české a moravské kraslice jsou nejkrásnější na světě.
Historii zdobení vajíček jako symbolu nového života tedy počítáme na staletí, zato Asociaci malířů a malířek kraslic České republiky je teprve 16 let. K jejím duchovním otcům patří od roku 1998 Miroslav Kubišta z Roudnice nad Labem. Dnes asociace sdružuje opravdové mistry tohoto oboru z Čech a Moravy. Jejím hlavním cílem je chránit a udržovat tradiční způsob zdobení vajec a vychovávat mladé tvůrce.
Galerie kraslic v Libotenicích má tak bohaté fondy, že může pořádat i několik výstav současně. I letos můžete tuhle křehkou krásou obdivovat na několika místech - až do 21. dubna v Městském muzeu v Mimoni, ve dnech od 10. do 13. dubna v kulturním domě v Kraslicích u Aše, od 14. a 15. dubna v Městské knihovně v Roudnici nad Labem a od 12. a 13. dubna v Lounkách na Litoměřicku.
A pochopitelně také v domácích Libotenicích. Zdejší kulturní dům pro návštěvníky připravil na 12. a 13. dubna výstavu patnácti set kraslic, doplněnou ještě krojovanými panenkami od Františky Gralíkové a Jindřišky Kokešové. Součástí výstavy budou i ukázky zdobení kraslic a také paličkování.
Pokud nestihnete výstavy, můžete si předem domluvit návštěvu v libotenické Galerii kraslic na číslech 416 848 088 nebo 777 653 203.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Na lávce u pardubického nádraží za 300 milionů korun stojí voda. Správa železnic požaduje reklamaci
-
Záchrana Ukrajiny je v našem vlastním zájmu. Rusko chce, aby platilo právo silnějšího, tvrdí Fischer
-
Sociální demokraty povede exministryně Maláčová. Do předsednické funkce ji zvolilo 101 delegátů
-
Sněhovou vichřicí z Norska do Švédska. Příběh Hany Adlerové a její rodiny