Farmářské slavnosti u Lipůvky nabídly jehněčí guláš i kozí sýry

16. červen 2012

V přírodním areálu Zlobice u Lipůvky na Blanensku se v sobotu konaly Farmářské slavnosti.

Akce, kterou pořádá ministerstvo zemědělství a Asociace soukromého zemědělství postupně na různých farmách po celé republice, má za cíl podpořit místní farmáře a pěstitele.

Návštěvníci mohli ochutnat farmářské produkty, zúčastnit se zábavného programu pro dospělé a soutěží pro děti.

Protože v bývalém vojenském areálu na Zlobici hospodaří firma Oveko, založená Svazem chovatelů ovcí a koz, všechno se točilo právě kolem těchto zvířat.

Kromě spřádání vlny, tkaní a výroby plsti, bylo možné ochutnat a nakoupit kozí a ovčí sýry, čerstvé mléko a máslo, jehněčí guláš a spoustu dalších dobrot. „Cílem akce totiž bylo zpropagovat místní produkty,“ zdůraznil ředitel Oveka Richard Konrád.

Slavnosti v průběhu dne navštívily tisíce lidí. Většinou proto, že chtěli nakoupit čerstvé farmářské produkty. „Je to tady krásné,“ pochvalovala si návštěvnice Naďa Bodová, „konečně se naši farmáři dostávají prosazují, zaslouží si to.“

V chovu ovcí a koz Česká republika rozhodně nepatří k velmocím. Předseda Svazu chovatelů ovcí a koz Vít Mareš si ale na situaci v oboru nestěžuje. „Od roku 2000 stále narůstají početní stavy ovcí,“ konstatoval spokojeně Mareš, „v letošním roce čítají už 220 tisíc kusů.“

Farmářské slavnosti v přírodním areálu Zlobice u Lipůvky zakončil koncert skupiny Hop Trop a Wabiho Daňka a Country večer.

autor: gaj
Spustit audio