Čtvrtek: Řemeslo má zlaté dno
Dnes v noci si budeme povídat o tom, za jakých okolností jste si pořídili první bydlení? Po kolika letech jste se rozhodli svůj domov rekonstruovat? Po celé dvě hodiny se vás budu ptát: Jaké bylo vaše první bydlení? Bylo podle vašich představ nebo to bylo dočasné řešení, tzv. provizórium? Pokud jste se pustili do rekonstrukce Vašeho bydlení, bylo to svépomocí nebo jste si objednali firmu a bylo to tzv. na klíč? Byli jste s prací spokojeni? Jaké máte zkušenosti s řemeslníky? Domníváte se, že stále platí, že řemeslo má zlaté dno...
Zatímco kdysi u nás platilo okřídlené rčení o „řemesle, které má zlaté dno", dnes je situace jiná. Klasická tradiční řemesla vymírají nebo se stávají pouhou atrakcí na jarmarcích, v různých skanzenech a muzeích, velké strojírenské podniky trpí nedostatkem kvalifikovaných dělníků, kdysi vyhlášená střední odborná učiliště ruší učební obory, protože o ně není mezi mladými lidmi zájem.
Struktura společnosti se dynamicky mění, mladí lidé už nechtějí manuálně pracovat a zhlédli se v módních profesích obchodních cestujících, realitních makléřů, pojišťovacích agentů atd. Nabízí se otázka, kdo vlastně u nás bude za pár let manuálně pracovat? Kdo bude opravovat boty, hodinky, pračky, televizory, zámky, kdo bude například vymetat komíny…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.