Citronem začínejte den a budete zdraví jako řípa. Užívali ho i herci z filmů pro pamětníky. Proč?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Citron, citrus, citronová šťáva (ilustrační foto)

O účincích citronů na naše zdraví není pochyb. Je mnoho lidí, kteří den začínají sklenicí vlažné vody se šťávou z jednoho citronu.

Tento přírodní koktejl čistí střeva a osvěží dech. Dokonce herci, které známe z filmů pro pamětníky, prý pili citronovou šťávu s kapkou medu i několikrát denně, aby si zajistili voňavý dech.

A prokázané jsou i jiné účinky citronové šťávy. S horkou vodou sráží horečku, pomáhá při kašli, nachlazení a zánětech průdušek. Dříve se s ní také léčilo astma, v obkladech se přikládala na spálu a růži a své o ní ví i cestovatelé.

Proti velké únavě vysávali šťávu přímo z plodů, takže byly nezbytnou součástí jejich vybavení. Citronová šťáva také zpevní nehty, zjemní drsné ruce a vybělí pihy. Citron zkrátka využijete každý den.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.