Chystáte se kácet nálety nebo stromy, které vám stíní? Zjistěte, kdy potřebujete povolení a kdy ne

16. březen 2024

Teplým počasím příroda letos překvapila. Proto je nejvyšší čas vyčistit zahrady od neplodících starých stromů, křovin, náletů a třeba i stromů, které nám stíní nebo ohrožují naše obydlí. Konec vegetačního klidu je už na konci března. Kdy můžeme kácet bez povolení a kdy ho potřebujeme?

„Kácení stromů můžeme rozdělit na dvě části – tedy na ovocné stromy na našich zahradách a zeleň mimolesní,“ říká Jiří Vlček z Odboru životního prostředí Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Ovocné stromy, křoviny a nálety

Ke kácení ovocných stromů, křovin a náletů do 40 m² povolení nepotřebujete. Práce by měly být prováděny v době vegetačního klidu. Stromy by neměly být olistěně a neměly by v nich hnízdit ptáci. Povolení také nepotřebujete ke kácení energetických dřevin, které mají dobu růstu 10 let.

Zeleň mimolesní

Na zeleň mimolesní většinou potřebujeme povolení ke kácení od dané obce. Jedná se o stromy, které mají ve výšce 1,3 metru obvod větší než 80 cm a křoviny, které mají rozlohu větší než 40 m². „Na malé vesnici, kde není v obci odbor životního prostředí povoluje kácení většinou starosta. Vysvětlíme mu, co chceme kácet, případně že je strom v havarijním stavu, suchý nebo zdravý. A podle toho se sepíše jednoduchá příslušná žádost, která splňuje parametry dané v zákoně na ochranu přírody a krajiny.“

Na pozemku také můžeme mít vzrostlejší strom v havarijním stavu, který může ohrožovat při poryvu větru naší nemovitost a okolí. „U havarijních stromů, pokud se strom nakloní nebo praskne, ho vyfotíme, pokácíme a ohlásíme. Musí se jednat opravdu o havarijní strom. Pokud je to strom, který zasahuje k sousedovi, doporučuje se v rámci dobrých sousedských vztahů strom oříznout. Pokud se jedná jenom o větve, tam souhlas třeba není potřeba.“

Smrky a pálení po kácení

Nemocný smrk

Na našich zahradách je také spousta vzrostlých smrků s mělkými kořeny. Stačí větší vítr a hrozí jejich pád. „Smrk není ovocný strom, takže pokud je zdravý, zde povolení ke kácení potřebujeme. Musí mít ve výšce 1,3 metru obvod větší než 80 cm. Obecně se také smrky nedoporučují sázet u plotů, domů nebo poblíž pozemku sousedů. Pokud povolení ke kácení nedostanete, můžete se odvolat na vyšší úřad, který je k tomu kompetentní.“

Na malý ohýnek ke spálení nepořádku po kácení povolení nepotřebujete. Pamatujte ale na zákon o ovzduší. Tedy vaše pálení by nemělo omezovat sousedy. Také nepořádek nepalte v době, kdy jsou aktivní živočichové nebo hmyz.

autor: Jiří Šobr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.