Český albín byl vyšlechtěný pro kožešinu. Dnes si chovatelé pochvalují jeho maso

15. září 2022

Bílí králíci nepatří jen do kouzelnických klobouků. Například české plemeno albínů chovatelé chválí jako velmi plodné s dobrým masem.

„Je to jedno z českých národních plemen vyšlechtěných v šedesátých letech dvacátého století,“ představuje své bílé králíky chovatel Kamil Černý z Přeckova na Vysočině. Říká také, že je to plemeno mezi chovateli málo rozšířené, i když je, co se týče výtěžnosti, velmi dobrý králík. „V pěti měsících živá váha přes tři kila,“ dodává.

Chovatel albínů Kamil Černý

Kamil Černý doporučuje albíny i začátečníkům. „Je to velice otužilé plemeno. Není prošlechtěný, je odolný na nemoci,“ říká a popisuje, jak své králíky krmí. „Každý večer u mě dostávají dávku zelenýho, v zimě večer seno, a ráno si míchám směs průmyslově vyráběných granulí a ječmene.“

Chovatel také chválí starostlivost samic-matek. „Je to plemeno velmi plodné. Prvničky sedm mláďat a další vrhy devět i deset,“ vypočítává. Poslechněte si v reportáži.

Albíni na chovatelské výstavě
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová