Brtnice na Jihlavsku se pyšní barokními mosty se sochami svatých
Brtnice na Jihlavsku je městečko nevelké, ale rozhodně stojí za vidění. Na kopci nad městem stojí rozlehlý zámek, je tu poměrně zachovalé židovské město a přes řeku Brtničku se klenou dva velmi zajímavé mosty.
Na první most narazíme hned při příjezdu směrem od Jihlavy v ulici Legionářů. Jmenuje se židovský a kdysi odděloval židovské město od křesťanské Brtnice. Křesťanskou část mostu poznáte snadno. Oproti té židovské je osazená sochami.
Jedna ze soch tady dokonce představuje členku rodu, který kdysi vlastnil brtnický zámek. Blahoslavená Juliana má teď zámek za zády, a pokud trpíte migrénami, zkuste ji poprosit o pomoc. Ostatně každý ze svatých na mostě má pod patronátem nějakou tu nemoc nebo řemeslo. Svatý Antonín vám například pomůže najít ztracené věci.
Druhý zajímavý most najdeme v centru města hned před brtnickou radnicí. Je nezvykle vyklenutý a i na něm stojí sochy svatých. Kromě v českých zemích všudypřítomného Svatého Jana Nepomuckého tu stojí patron hasičů Svatý Florián, moravský mučedník Jan Sarkandr, Svatý František z Pauli a pro Brtnici důležitý svatý Roch, ochránce před morem.
Poslední socha představuje Jana Křtitele, který je, co se týče patronace mezi svatými rekordmanem. Má na starosti tkalce, krejčí, kožešníky, sedláře, kominíky, tesaře, koželuhy, vinaře, architekty, majitele biografů, hospodské, kameníky, hudebníky, tanečníky, zpěváky a mnoho dalších.
Brtnice leží asi 15 kilometrů od krajské Jihlavy a až si zopakujete všechny svaté, můžete se třeba podívat do rodného domu světově proslulého architekta Josefa Hoffmanna. Podrobnosti o městě najdete na internetové adrese www.brtnice.cz.
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Na lávce u pardubického nádraží za 300 milionů korun stojí voda. Správa železnic požaduje reklamaci
-
Záchrana Ukrajiny je v našem vlastním zájmu. Rusko chce, aby platilo právo silnějšího, tvrdí Fischer
-
S násilím je to na obou stranách stále horší, popisuje polsko-běloruskou hranici humanitární pracovnice
-
Sněhovou vichřicí z Norska do Švédska. Příběh Hany Adlerové a její rodiny