Bájný vrch Náklo u Ratíškovic zdobí sochy věrozvěstů i postav Velkomoravské říše
Krásné výhledy, stezka mezi vinohrady a soubor několika sochařských děl připomínajících historii Velké Moravy. To vše najdete na vrchu jménem Náklo u Ratíškovic na Hodonínsku na jižní Moravě. Za vznikem areálu s několika sochami a posezením stojí Cyrilometodějský spolek Náklo.
Zajímavý soubor sochařského umění vznikl na bájném vrchu Náklo, kde se podle jedné z hypotéz mohlo v minulosti nacházet centrum Velkomoravské říše. Plastiky připomínají osobnosti právě z tohoto historického období. Areál je snadno dostupný pěšky i na kole a nabízí i posezení. Soubor soch doplňují také dva kříže.
Prvním artefaktem areálu byl liliový kříž, připomínající Cyrila a Metoděje na Velké Moravě. Druhý kříž připomínající Ježíše Krista zaujme neobvyklým uměleckým ztvárněním. Sochy vytvořilo několik autorů z blízkého okolí.
Jsou zde vyobrazeni kupec Sámo, patronka vinařů sv. Dobroslava, či též sv. Orosie, kníže Velkomoravské říše Svatopluk I., druhý velkomoravský kníže Rastislav, zakladatel Mojmírovské dynastie Mojmír I. a věrozvěsti Cyril a Metoděj. Zajímavé je také rozmístění soch a křížů v podobě souhvězdí Malého vozu.
Pro odpočinek je tu připravený krytý altán a také několik posezení, k dispozici je i ohniště a nechybí ani informační tabule. Vrch Náklo je nejvyšším bodem dolnomoravského úvalu. Nabízí úchvatné výhledy na Ždánické vrchy, Chřiby, Doubravu (takzvanou Moravskou Saharu i na Pavlovské vrchy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.