Alena Zárybnická říká: Vzpomínkám na počasí za našich mladých let se říká vzpomínkový optimismus

Největší audioportál na českém internetu

Alena Zárybnická | Foto: Rostislav Taud, Český rozhlas

Rozhovor Jožky Kubáníka s Alenou Zárybnickou

Hostem na rozhlasové Pohovce Jožky Kubáníka byla meteoroložka Alena Zárybnická, která je také moderátorkou rozhlasového pořadu Zálety Aleny Zárybnické, které můžete slýchávat na vlnách Českého rozhlasu i v podcastech.

Alena Zárybnická, kterou mají lidé spojenou především s televizní předpovědí počasí, má neuvěřitelné množství zájmů. Je totiž také cyklistka, skialpinistka, turistka, pilotka, moderátorka a autorka mnoha knih.

Jak sama říká, nadevše miluje profesi, kterou je předpověď počasí, a aktuálně ji zaměstnává a baví natáčení rozhovorů a práce na jednom velkém projektu, který se týká hor a lavin.

Proč se věnuje právě meteorologii? Připouští, že je to možná i tím, že její předci z tatínkovy strany byli pastevci. „Zahnat stádo před bouřkou při pohledu na oblohu a rozpoznání toho, co se vlastně bude dít, si myslím, že byl naprostý základ jejich profese. A možná právě proto mám ráda hory, mám ráda kopce a mám ráda i tu předpověď počasí. A doplním, že z druhé strany moji předci byli řezníci, a proto mám radši šunku než dort,“ dodává s úsměvem Alena Zárybnická.

Své znalosti využívá i jako pilotka větroňů. A právě létání pro ni bylo motivací pro studium meteorologie. Nabídku předpovědi počasí na televizních obrazovkách několikrát odmítla, své vysněné povolání totiž plánovala vykonávat právě na letišti. Nakonec ale kývla a na obrazovkách už ji tak můžeme vídat 27 let.

Jak ona a její kolegové meteorologové vnímají informace o klimatických změnách? Co by doporučila běžným lidem, aby nepodléhali často děsivým zprávám? „O klimatických změnách bychom měli mluvit s odborníky, ne s každým. I s bolavou nohou jdeme k lékaři, ne do zahradnictví,“ říká meteoroložka Alena Zárybnická.

V rozhovoru přišla řeč také na to, že panuje všeobecné povědomí, že když jsme byli mladí, bylo v zimě mnohem víc sněhu. „Tomu se říká vzpomínkový optimismus. Do naší mysli a do naší paměti se totiž vždycky zapíšou jen extrémy. Tak to prostě máme nastavené,“ vysvětluje Alena Zárybnická a dodává: „Každopádně to, že sněhových zim bude v budoucnu méně a těch extrémně teplých nebo teplejších bude víc, to je trend, o kterém nemůžeme pochybovat.“

Jak vypadá den meteorologa a příprava na televizní předpověď počasí? Kdy se poprvé objevují dotazy, jak bude na Vánoce? Podle jakého klíče vybírá hosty do svého rozhlasového pořadu? Poslechněte si rozhovor v pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka.

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Mohlo by vás zajímat