Za Záhadou hlavolamu. Jindra Hojer vzpomíná na Stínadla, začátky ve skautu i na Rychlé šípy

Za Záhadou hlavolamu. Jindra Hojer vzpomíná na Stínadla, začátky ve skautu i na Rychlé šípy
Před 80 lety stvořil spisovatel Jaroslav Foglar svět Stínadel, Vontů, Jana Tleskače, ježka v kleci a Rychlých šípů. V příbězích pátrají po záhadném hlavolamu.
Jindřich Hojer, opravdová legenda z Rychlých šípů Jaroslava Foglara.
Čtěte také
Druhou opravdovou postavou Rychlých šípů je Červenáček. Jmenoval se Václav Černý, kterému ale ve skautském oddíle říkali Černoch. Ostatní členy této legendární party si Jaroslav Foglar vymyslel.
Jindřich Hojer se narodil v roce 1924 v Praze-Holešovicích V letech 1936-1940 navštěvoval Foglarův skautský oddíl Pražská dvojka a stal se předobrazem stejnojmenného hrdiny z Rychlých šípů.
V roce 1943 maturoval a byl přijat jako zaměstnanec do Spolku pro chemickou a hutní výrobu, pracoval ve Výzkumném ústavu organických syntéz v Rybitví u Pardubic.
Po válce začal při zaměstnání studovat chemii a v roce 1969 udělal kandidaturu. Později přednášel na vysoké škole v Pardubicích.
V roce 1937 přišel Jaroslav Foglar, mezi skauty známý pod přezdívkou Jestřáb, za Jindřichem Hojerem s prosbou, zda může jeho jméno použít do kresleného chlapeckého seriálu, který bude vycházet v proslulém časopise pro mládež Mladý hlasatel, kde byl spolupracovníkem a později redaktorem.
A Jindřich Hojer se jako „hodný" chlapec šel nejdříve zeptat maminky. Ta rozhodla: „Tak se pana Foglara zeptej, a když to nebude postava nějakého vyvrhela, tak může." Jestřáb je ujistil, že postava Jindry Hojera jejich rodině hanbu dělat nebude.
Šanci vstoupit do příběhů Rychlých šípů považuje za vyznamenání. A velmi si cení zážitků i etiky, kterou mu dal oddíl Jaroslava Foglara: „Skauting ze mě udělal pořádného kluka."
Předobraz jednoho z členů legendárních Rychlých šípů, Jindra Hojer, zemřel 22. prosince 2020 ve věku 96 let.
Pořad připravila Lada Klokočníková.
Související
-
Víte, že Jaroslav Foglar ježka v kleci nevymyslel? Narodil se...
Ježek v kleci. Tenhle v Česku asi nejznámější hlavolam většina z nás zná díky Jaroslavu Foglarovi a jeho knize Záhada hlavolamu. Jenže český spisovatel se nechal po...
-
Čeští skauti slaví na svatého Jiří svůj svátek. Jak žijí a pomáhají i v současné nelehké době?
Jiří slaví po celém světě svátek 23. dubna; jen v Čechách, na Slovensku a v Polsku o den později. Třiadvacátého si v těchto zemích připomínají památku svatého Vojtěcha.
-
Skauting dětem ukazuje trvalé životní hodnoty. Základem je snaha pomáhat a být lidem k prospěchu
Také skauti se museli nějakým způsobem přizpůsobit dnešní koronavirové době. A přestože se spolu nemohou teď pravidelně scházet, tak se jejich řady rozšiřují.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.