Úpické muzeum otevřelo v loňském roce badatelnu. Jenže od té doby ji navštívili jen tři lidé. Proč?

18. leden 2022

Badatelnu v Úpici na Trutnovsku navštívili za necelý rok její existence pouze tři badatelé. Přitom jde o místnosti vybavené unikátními knihami, encyklopediemi a tiskem, který se často úzce váže k regionu. V prostoru nechybí ani psací stůl a místa k sezení.

„V příruční knihovně máme z těch nejzajímavějších věcí Ottův slovník naučný,“ ukazuje rukou do horní police Ondřej Bezděk. „Totiž v dobách, kdy lidstvo ještě ani netušilo, že někdy bude mít Wikipedii, tak byly podobné naučné slovníky jediným zdrojem informací o našem světě.“

Čtěte také

Mám vůbec v dnešní době smysl mít také knihy třeba k účelu bádání a poznávání, když máme internet? „Stačí, aby chvilku nešel elektrický proud a zjistíte, že je dobré mít i věci na papíře. Ale řekl bych, že už jen kvůli krásným vazbám knih se hodí mít takové věci třeba pro potěchu oka.“

Knih je tady ovšem veliká spousta. Ovšem za období, kdy je badatelna provozována, sem dorazili tři zájemci. Čím si to vysvětlujete? „Necelou polovinu roku jsme měli zavřeno kvůli covidu a celkově ten provoz není úplně běžnou knihovnou. Takže nejsme schopni uspokojit široké masy.“

„Badatelna je určena spíš pro lidi, kteří vědí, co potřebují, a také ví, že to najdou právě tedy u nás.“

Úpické muzeum otevřelo v loňském roce badatelnu

Další vysvětlení připojuje ředitelka zdejšího muzea Zina Rýgrová. „Spousta lidí také přešla na systém hledání informací přes internet nebo dotaz pošlou e-mailem. V letošním se to objevilo častěji než v předchozích letech. Nedokážu teď přesně říct, kolik takových dotazů bylo, ale už nějakých dvacet to určitě bude.“

Čtěte také

Čím se taková badatelna liší od knihovny? „Badatelna slouží nejen k provozu knihovny, ale také k prezentaci muzejních sbírek. S tím, že když přijde někdo, kdo potřebuje pracovat s našimi sbírkovými předměty třeba z oddělení písemností a starých tisků, tak my jsme schopni mu je předložit právě sem. Je to v podstatě jediný prostor, kde může veřejnost i pracovat se sbírkovými předměty.“

Kdy by měl zájem o badatelské služby, tak může využít prostory muzea v Úpici každou středu.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související