Sto let Miroslava Zikmunda. Vzpomínky, rozhovory a fotografie na jednom místě

Jak se Miroslav Zikmund stal Zlíňákem. Jeho vila prorůstá do zahrady a je památkou

Vila Miroslava Zikmunda je od roku 2000 na seznamu nemovitých kulturních památek. 

Příběh o tom proč se cestovatelé Hanzelka a Zikmund stali obyvateli města Zlín je známý, je taky možné, že jste ho ještě neslyšeli, proto ho připomenu.

Zmínil se o něm i architekt Petr Všetečka v knize Slavné vily Zlínského kraje v kapitole Vila Miroslava Zikmunda. Napsal, že cestovatelé Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka pro sebe objevili Zlín po návratu ze své první cesty v roce 1951, když ve filmových ateliérech na Kudlově dokončovali cestopisný film.

Nadchlo je prorůstání krajiny městem, moderní otevřený charakter zlínské zástavby a taky stopy baťovského amerického životního stylu. Rozhodli se tedy, že se ve Zlíně usadí.

Ve filmových ateliérech se seznámili s režisérem Elmarem Klosem a ten se právě naopak chystal Zlín opustit, taky prodával dům ve vilové čtvrti Nivy. Byla to funkcionalistická vilka z 30. let minulého století. Nechal ji postavit Klosův nevlastní otec vládní rada a první hejtman zlínského okresu dr. Januštík.

V 50. letech už byla kolem domu nádherná a vzrostlá zahrada. Miroslavu Zikmundovi se líbila natolik, že dům od Elmara Klose koupil. Jeho dispoziční uspořádání zřejmě nebylo podle jeho představ, tak si svůj nový domov nechal upravit. Práci zadal v té době už zkušenému zlínskému architektovi Zdeňku Plesníkovi. I s ním se potkal ve filmových ateliérech na Kudlově.

Plesník měl pověst kreativního architekta se smyslem pro moderní trendy a své pověsti dostál i při zpracování studie na přestavbu Zikmundovy vily. Podle jeho plánů se dvacet let starý dům výrazně změnil a taky zvětšil.

Nejzásadnější proměnou bylo propojení hlavního obytného prostoru se zahradou. Jak napsal Petr Všetečka, dům doslova prorůstá do zahrady.

Další výjimečnou částí a centrem domu je rozsáhlá knihovna a pracovna. Pro Miroslava Zikmunda se staly, nevím, jestli nehlídaným, ale pro něho určitě důležitým zázemím v době normalizace, když se musel stáhnout z veřejného života.

Pro vaši představu ještě dodávám, že Zikmundova vila sousedí s vilou Jiřího Hanzelky, v té je dnes dětský rehabilitační stacionář. Oba domy jsou podle architektů unikátními příklady vil poloviny minulého století. Ta Zikmundova je od roku 2000 na seznamu nemovitých kulturních památek.  

Spustit audio

Související