Srbsko - místo prvního bombového útoku na nacistický vlak

5. září 2019

Tři mohutné výbuchy poničily 8. srpna 1943 železniční trať mezi Berounem a Srbskem. V zatáčce na trati pod Tetínem měly nálože odpálit vlak s municí. Přestože vlak projel už dřív, nacisté se tak velmi hlasitě dozvěděli, že odboj se po svém zdecimování Reinhardem Heydrichem opět vzpamatovává.

Bohužel, jedna z náloží neexplodovala a stopy na ní velmi usnadnily kladenskému gestapu pátrání po strůjcích útoku. Vykonavatelé akce byli Václav Sojka, Emil Kecek, Josef Tesař, František Lhoták a František Svoboda, všichni ze Stradonic. Celou akci zorganizoval profesor zeměpisu berounské obchodní akademie František Urban.

Všechny odbojáře nacisté popravili. V dalších částech protektoráru se potom až do konce války odehrála celá série explozí, při kterých se řítily mosty i vlaky. Akci u Srbska dodnes připomíná pamětní deska na nádraží v Berouně.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.