Režisér Vojtěch Jasný se místo svého natáčení stále vrací

9. červenec 2014

Film Všichni dobří rodáci se krátce po svém natočení dostal do pověstného trezoru. Režisér Jasný ho natočil v roce 1968, v roce krátkodobého uvolnění společenských poměrů. Pojednává o poměrech na vesnici po roce 1945 a hlavně o totálním rozdělení společnosti po roce 1948.

Scény filmu se odehrávají v Bystrém a Sulkovci na Žďársku. Mnoho místních si také zahrálo. „Zúčastnila jsem se jedné scény, jak šli lidé z kostela. A tady před radnicí bylo to srocení lidí. Mělo pršet. Zařvali na nás: prvně půjde voda, pak budou deštníky. A točili to několikrát a také dost nadávali,“ vzpomíná s úsměvem Marie Veselá.

Vojtěch Jasný je s obcí Bystré spjatý dodnes. „Občas ho tu vídám,“ dělí se paní Veselá. Slavný režisér chtěl původně točit v Telči, jak ale sám říká: nikdo by v tom filmu nechtěl hrát. „Týdny jsme hledali jinou obec, až jsme našli Bystré,“ říká sám režisér.

Film Všichni dobří rodáci se do kina a na televizní obrazovku vrátil až po roce 1989.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.