Příroda je pro nás už jen to, co vidíme v televizi nebo na počítači, myslí si filozof Prášek
„Role ekologie jako autority je v celospolečenské debatě minimalizována. Politici doporučením ekologů nenaslouchají – proto vidím prostor pro ekologickou filozofii,“ říká filozof a ekofenomenolog Petr Prášek z Oddělení současné kontinentální filozofie Filozofického ústavu Akademie věd.
„Vedle objektivních dat a predikcí je i dimenze subjektivní – toho, jak jednotlivci přistupují k ekologickým datům, na základě čeho si tvoří hodnoty," vysvětluje. A dodává, že jsme se podle něj vzdálili přírodě, protože často i bezprostřední okolí vnímáme abstraktně.
„Příroda je pro nás to, co vidíme v televizi nebo na obrazovce počítače," dodává.
Jak pomáhá na krizi vztahu prostředí a člověka reagovat ekofenomenologie? Má příroda tvář a lze jí naslouchat? Poslechněte si Hovory Markéty Vozkové.
Související
-
Generaci Z zbývá pho a environmentální žal, starším ročníkům telefonování a hypotéky
Buchty tentokrát přivítaly dva hosty – choreografa a tanečníka Honzu Štrachala, který reprezentuje generaci Z, a pořadatele parties Míru Valeše, který spadá do generace X.
-
Spisovatelka Viktorie Hanišová: Environmentální žal mě dostal do paralýzy, pomohla mi až nová kniha
Nová publikace Viktorie Hanišové nabízí třináct rozhovorů s lidmi z větších českých měst, kteří se rozhodli upravit svůj život udržitelnějším způsobem.
-
Zažil jsem environmentální žal. Teď měním své zlozvyky za dobrozvyky, říká Tomáš Klus
Jak bojovat s environmentálním žalem? Zpěvák Tomáš Klus začal o tom svém natáčet pořad Co můžu dělat. Neskončil ale pouze u něj.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.