Pardubičtí školáci navlékli novinářskou kůži. Natočili Příběhy našich sousedů

10. prosinec 2018

Poznání nemusí člověk hledat jenom v lavicích. Zpestření výuky letos zažili žáci ze šesti základních škol v Pardubicích. Jejich úkolem bylo připravit povídání s pamětníky. Sami z něj pak udělali dokument.

Do vzdělávacího projektu neziskové organizace Post Bellum Příběhy našich sousedů se ve městě zapojilo 30 žáků a 6 učitelů. Celorepublikově se do června 2018 přihlásilo 3182 žáků a studentů ze skoro 500 škol po Česku. Ti zdokumentovali celkem 761 pamětnických příběhů.

Od námětu k realizaci

Jak se všechno dělalo, popisuje pedagožka Anna Kučerová ze Základní školy Závodu míru. „Přišli jsme mezi žáky. Udělala se motivační hodina. Pak si žáci ve svém okolí vytipovali nějakého pamětníka. Připravili si s ním rozhovor, natočili jako audio nebo video. Následně ho zpracovávali. Jeden v týmu pracuje jako fotograf, další jako moderátor, kreativec a podobně.“

Co na to aktéři? „My jsme si to moc užili. Byl to pro nás obří zážitek. Máme plno poučení. Dozvíme se o různých zajímavých detailech,“ říkají Petra Grulichová, Shakur Mohamed a Adéla Prachařová. Využili i rad reportérky Českého rozhlasu Drahomíry Bačkorové.

Společně zachytili příběh Milana Grulicha, tedy bývalého vojáka z povolání, který se hned několikrát ocitl v ohrožení života. Jako další pamětníci v projektu byli atletický trenér Jiří Čechák, účastnice pardubických náletů Helena Svobodová, člen undergroundu Lumír Sokol, demonstrantka z roku 1989 Veronika Doutlíková, celoživotní sokolka Vendulka Jozífová a třeba bývalý právník František Kraus.

Už to musí ven

Projekt podle ředitele Paměti národa Východní Čechy Tomáše Hellera pomáhá předat zkušenosti, navázat dialog a solidaritu mezi generacemi. „Výstupy žáci na závěr odprezentují před odbornou porotou a před veřejností v pondělí 10. prosince od 17 hodin v sále Divadla 29 v ulici Svaté Anežky České v Pardubicích.“

Anna Kučerová přidává ještě další rozměr: „Stejně jako je důležité, aby rodiče četli dětem večer před spaním pohádku, bylo by krásné, kdyby prarodiče vyprávěli svým vnukům a vnučkám, co prožili. Děti málokdy vědí, odkud jejich prarodiče pocházejí, s jakými hračkami si hráli, s jakými historickými událostmi se setkali. Když se všechno posbírá, může to sloužit jako výukový materiál ve školách.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.