Jarní obloha přinese zodiakální světlo i částečné zatmění Slunce
S příchodem astronomického jara, které nastane 20. března, se na noční obloze objeví řada zajímavých úkazů. Jedním z nich je zvířetníkové, neboli zodiakální světlo.
Jde o jemný stříbřitý kužel táhnoucí se k Mléčné dráze. „Zodiakální světlo je v podstatě rozptyl slunečního světla na prachových částicích, které se nacházejí v rovině oběžných drah planet,“ vysvětluje Petr Komárek z Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích. Tento úkaz je nejlépe viditelný z míst bez světelného smogu, zhruba hodinu po západu slunce. Na podzim lze podobný jev pozorovat také, ale tentokrát ve večerních hodinách.
Březnová obloha nabídne i částečné zatmění Slunce, které nastane 29. března. „U nás v Pardubicích uvidíme přibližně 15 procent slunečního disku zakrytého Měsícem,“ říká Komárek. Tento úkaz bude nejlépe pozorovatelný během dopoledne a hvězdárna k této příležitosti pořádá veřejné pozorování. „Je důležité nezapomínat na ochranu očí. Ideální je speciální sluneční filtr nebo alespoň svářečské sklíčko stupně 13 a vyšší,“ upozorňuje odborník.
Zájemci o astronomii si mohou přijít na své i během pravidelných pozorování ve středu, čtvrtek a pátek na pardubické hvězdárně. Kromě toho se zde 28. března uskuteční přednáška Milana Halouska o prvním výstupu člověka do volného kosmického prostoru. „Připomeneme si historický okamžik, kdy Alexej Leonov poprvé vystoupil z kosmické lodi,“ zve Komárek. Hvězdárna navíc připravuje i letní příměstské tábory zaměřené na astronomii, moderní technologie a vědecko-technické aktivity, na které se stále mohou hlásit mladí nadšenci.
Co dalšího můžete nejenom během jarních měsíců, ale v průběhu celého roku vidět na obloze? Poslechněte si celý rozhovor s Petrem Komárkem.
Související
-
Je třeba rozlišovat astronauty a vesmírné turisty, říká popularizátor Halousek
O tom, co bude nebo nebude ve vesmíru, dnes rozhoduje několik světově proslulých miliardářů. A od toho se odvíjí i možnosti letů do vesmíru.
-
Úspěch pardubického fotografa. Snímek Kunětické hory s kometou zaujal NASA
Americký úřad NASA dnes publikoval jako prestižní Astronomický snímek dne fotografii s názvem Kometa Olbers za hradem Kunětická hora, jehož autorem je Petr Horálek.
-
Stihne se český astronaut Aleš Svoboda podívat na ISS?
Vláda oznámila zájem o to, aby do pěti let mělo Česko astronauta, který se reálně podívá do kosmu. Adeptem na tento post je bojový pilot českého letectva Aleš svoboda.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.