Írán: Zvítězí ženy, život a svoboda? Nebo lež a nenávist

21. květen 2023

Jak se myšlenky sametové revoluce propisují do současných protestů v Íránu? A jak s nimi souvisí sbližování mezi Saúdskou Arábií a Íránem a ruská invaze na Ukrajinu? 

Írán a Saúdská Arábie jsou v současnosti asi nejvlivnější státy muslimského Blízkého východu. Představují mocensky a ekonomicky nejvýznamnější zástupce šíitského islámu na straně jedné a sunnitského na straně druhé.

Čtěte také

Jejich vzájemné soupeření v posledních dekádách se popisovalo jako tzv. blízkovýchodní studená válka. Ta v posledních letech vyvrcholila, když obě země podporovaly opačné strany válčící v Jemenském konfliktu a v roce 2016 přerušily diplomatické kontakty a vzájemně si uzavřely ambasády.

Letos v březnu ale v Pekingu zástupci obou zemí oznámili, že uzavřeli dohodu o urovnání diplomatických vztahů. To vše v době, kdy v Íránu už osm měsíců trvají protirežimní protesty.

Odpoví pořad za Obzorem Zdeňka Nováka.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.