Čas medvědího česneku je tady. K čemu všemu se hodí a čím nám může prospět?

4. květen 2021

Jednou z prvních jarních bylinek, a velice zdravých, je medvědí česnek. Naši předkové ho dobře znali, a my ho v posledních letech také znovuobjevujeme.

Při procházkách mějte oči otevřené – medvědí česnek totiž právě v těchto dnech ve volné přírodě roste. A poroste až do května.

Má rád vlhčí místa. Podobá se lístkům konvalinky, tak pozor, ať si je nepopletete. Stačí k nim přivonět – podle česnekové vůně bezpečně poznáte, že to konvalinka opravdu není.

Lidé, kteří ho znají, ho využívají k jarním očistným kúrám a k posílení imunity.

Medvědí česnek je uznávaným antioxidantem. Pomáhá tělo odvodnit, a tím přispívá k pro čištění krve a ledvin.

Lidoví léčitelé ho uznávají jako přírodní antibiotikum, a to díky silici, která má antibakteriální účinky. Pomáhá také dobrému trávení i krvetvorbě. Navíc obsahuje spoustu vitamínu C.

Čerstvě utrženou rostlinku stačí prostě nasekat a posypat si s ní chleba s máslem. Anebo si z něj můžete vyrobit česnekové máslo, výborné ke konečné úpravě steaku. Vynikající je jarní bramborový salát s medvědím česnekem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.